Projekty domów z wyspą w kuchni
Domista podpowiada, na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z kuchnią z wyspą?
Dobrze zorganizowana już na etapie projektu kuchnia to serce całego domu – i to niemal dosłownie. To tam krzyżują się ścieżki wszystkich domowników o poranku, zanim jeszcze oni wszyscy rozejdą się w swoje strony. To tam przychodzi się po pracy lub szkole, by zjeść coś ciepłego i podzielić się wrażeniami. Wreszcie, w kuchni wieczorami siadamy z lampką wina i pilnujemy gotującej się kolacji, lub przygotowujemy wspólne posiłki. Gotowy projekt domu z wyspą kuchenną to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, na jakie decyduje się większość inwestorów z uwagi na praktyczność takiego rozwiązania.
Czym charakteryzuje się wyspa kuchenna w domu?
Wyspy kuchenne zwykle umieszcza się w kuchniach otwartych na jadalnię i salon. Mogą one mieć różne kształty – zwykle jednak przypominają prostokąt. Składają się z szerokiego prostokątnego blatu, pod którym znajdują się zazwyczaj szafki, szuflady, ale również wolne przestrzenie – gdyż wyspa może spełniać jednocześnie rolę stołu kuchennego. Dostawione do niej hokery sprawiają, że nie tylko wygląda to bardzo nowocześnie, ale również daje możliwość spożywania posiłków w dogodnych warunkach bez konieczności organizowania sobie w domu typowej jadalni – choć posiadanie tej konstrukcji wcale nie wyklucza aranżacji aneksu jadalnego w salonie. Na wyspie bardzo często umieszcza się płytę indukcyjną i okap, a nawet zlew.
Ideą istnienia wyspy jest zwiększenie powierzchni roboczej w otwartej kuchni, a tym samym pozostawienie dużej części blatu usytuowanego na przykład pod oknem rozpościerającym się na piękny ogród lub ulicę. To sprawia, że kuchnia staje się bardzo funkcjonalna, a jednocześnie dostęp do wyspy i do samej kuchni nie jest ograniczony – można wejść do niej z kilku stron. Taka otwarta kuchnia nie tylko pięknie komponuje się z resztą wystroju salonu, ale jest przede wszystkim bardzo funkcjonalna. Umożliwia wspólne przygotowywanie posiłków razem z rodziną i swobodne krzątanie się po niej kilku osób bez przeszkadzania sobie nawzajem. Wyspa często stanowi umowną granicę między kuchnią a jadalnią lub salonem.
Dla kogo projekt domu z serii "kuchnia z wyspą"?
Projekty domów z kuchnią z wyspą można zrealizować w większości przypadków – zarówno w domach o małej powierzchni, jak i tych większych. Przeznaczone są one jednak do specjalnych rodzajów kuchni – czyli tych otwartych na jadalnię i salon. Takie rozwiązanie proponujemy inwestorom, dla których kuchnia ma być nie tylko czysto technicznym pomieszczeniem do przygotowywania jedzenia, ale również miejscem rodzinnych spotkań - pięknym, stylowym, ponadczasowym i przede wszystkim funkcjonalnie zorganizowanym.
Kuchnie z wyspą, które proponujemy, znajdują się u nas zarówno w projektach małych domów, jak i domów powyżej 200 m2 powierzchni użytkowej, z garażem czy bez niego. Nie ma przy tym większego znaczenia ilość kondygnacji, rodzaj pokrycia dachowego czy inne walory domu. Wyspa kuchenna to uniwersalny sposób na to, by nadać kuchni większej funkcjonalności i swoistego uroku, a to możliwe jest w każdym rodzaju projektu, który oferujemy.
Idealnym odbiorcą domu z wyspą kuchenną będzie inwestor, który dużo gotuje i lubi spędzać czas w kuchni, również gotując razem z rodziną. Taka osoba będzie w szczególnie staranny sposób wybierała sposób aranżacji tego pomieszczenia, usytuowania poszczególnych urządzeń i rodzajów blatów oraz szafek względem siebie. To wymagający gospodarz, który dobrze wie, czego chce, i właśnie takim osobom proponujemy projekty domów z kuchenną wyspą.
Wyspa jako granica między kuchnią i salonem
W niektórych projektach wyspa kuchenna może w piękny sposób oddzielać strefę czysto techniczną do przygotowywania posiłków, od strefy salonowej – z telewizorem na ścianie, pięknymi meblami, dekoracjami i drzwiami na taras, przez które w ciągu dnia wpada mnóstwo światła oświetlającego całe pomieszczenie.
Odpowiednio zaaranżowana wyspa kuchenna, na przykład w postaci długiego prostokąta, może po jednej stronie posiadać płytę indukcyjną, a po drugiej puste wnęki z ustawionymi wzdłuż blatu hokerami. Stylowy, piękny blat dopasowany do reszty kuchni da wówczas efekt wyraźnej granicy między kuchnią a salonem, a przy tym nie sprawi, że te dwa pomieszczenia będą się ze sobą „gryzły”.
Jakie są wady i zalety gotowych projektów domów jednorodzinnych z wyspą kuchenną?
Projekt domu z wyspą w kuchni to jeden z chętniej wybieranych z uwagi na jego wysoką funkcjonalność, i oczywiście piękno. Chcąc umieścić w swojej kuchni wyspę należy przede wszystkim uwzględnić odpowiednią ilość miejsca oraz mieć na uwadze, że płyta indukcyjna czy inne urządzenia w tym miejscu wymagać będą odpowiednich przyłączy, o które należy zadbać już na etapie projektowania. Pewną wadą wyspy kuchennej może być fakt, że jest ona dość trudna w demontażu – gdyby okazało się, że przyda się poszerzenie kuchni, nie jest to stół, który łatwo można przesunąć. Może też sprawić, że trudno będzie wygospodarować miejsce na tradycyjny stół w części jadalnianej i trzeba będzie się ograniczyć do mniejszego rozmiaru.
Zaletą jest z pewnością wygoda podczas korzystania z kuchni w czasie gotowania oraz ciekawe połączenie kuchni z salonem, co w codziennym użytkowaniu okazuje się być strzałem w dziesiątkę.