Jak duży salon w domu? Ile metrów salon z jadalnią?
Budowa nowego domu niesie za sobą konieczność podejmowania mnóstwa ważnych decyzji, które będą miały ogromny wpływ na komfort zamieszkiwania w nim wszystkich domowników. Jedną z nich jest wybór powierzchni całego domu oraz poszczególnych pomieszczeń. Wśród nich jest oczywiście salon – jak duży powinien być i czy są w kwestii jego wielkości jakieś wytyczne?
Dlaczego powierzchnia salonu jest taka ważna?
Salon, często połączony również z jadalnią i kuchnią, to serce całego domu. W nim domownicy będą spędzać najwięcej czasu wspólnie. Nic więc dziwnego, że powinien charakteryzować się odpowiednią przestrzenią – szczególnie, że jego sporą część będzie zajmował kącik wypoczynkowy. Na sofę, fotele i stolik kawowy umieszczone na wprost kina domowego, warto zarezerwować odpowiednio dużo miejsca w swoim nowym domu. Dzięki temu będzie się naprawdę miło z niego korzystało.
Z drugiej strony, salony nie wymagają umieszczania w nich dużych szaf garderobianych czy mebli do przechowywania. W nowoczesnych domach nie pełnią roli sypialni dla gospodarzy, gdyż każdy z domowników ma wydzielony własny pokój do spania. Tym samym jedyne meble, jakie są w nim naprawdę potrzebne, to sofy, fotele, stolik i szafki RTV, a także ewentualny stół z krzesłami i witryna na zastawę stołową w części jadalnianej. To sprawia, że na to „serce domu" nie trzeba wygospodarować największej części całego budynku. Warto jednak dostosować możliwości domu do potrzeb domowników, wybierając stosowny gotowy projekt domu jednorodzinnego.
Czy istnieje optymalna powierzchnia salonu z jadalnią?
Powierzchnia salonu powinna być uwarunkowana przede wszystkim liczbą domowników, ale również ich indywidualnymi preferencjami dotyczącymi wspólnego życia. Warto zauważyć, że są rodziny, które rzadko spędzają czas razem i na co dzień nie wykorzystują do maksimum potencjału swojego salonu, a są również takie, których szalone zabawy i aktywności wymagają dużej przestrzeni wspólnej – czasem nawet kosztem powierzchni innych pomieszczeń. Te powinny wybrać projekt domu z dużym salonem.
Szacuje się, że w mniejszych domach, tych mających około 100 m2 lub mniej, to pomieszczenie powinno mieć około 20 m2. To dość, aby z salonu swobodnie mogła korzystać 3- lub 4-osobowa rodzina, dla której ten metraż domu wydaje się być wystarczający.
Przy większych rodzinach, powyżej 4 domowników, warto rozważyć około 30-metrowy salon. Wynika to przede wszystkim z konieczności urządzenia przestronniejszego kącika wypoczynkowego, aby jednocześnie mogli wypoczywać tam wszyscy domownicy, a nawet zaproszeni do domu goście.
Mały salon 15-20 m2 – dla kogo? Salon z aneksem kuchennym?
W niektórych projektach domów mały salon, mający poniżej 20 m2, to największe pomieszczenie w całym budynku! Czy jego ograniczona powierzchnia jest wadą? Niekoniecznie! Przy rozsądnym wyborze umeblowania taki niewielki pokój dzienny może okazać się bardzo wygodny. Bardzo często takie salony prezentują projekty domów bez zezwolenia, które charakteryzują się małą, poniżej 70 m2 powierzchnią zabudowy. Dzięki oszczędności na powierzchni pokoju dziennego w tak małym domu można swobodnie wygospodarować jedną lub nawet dwie sypialnie.
Projekty domów z małymi salonami polecane są przede wszystkim inwestorom, którzy myślą o salonie głównie jako o miejscu rodzinnego wypoczynku przed telewizorem. Wówczas do umeblowania wnętrza wystarczą kanapy, krzesła salonowe, mały stolik kawowy i szafka pod telewizor. Takie rozwiązanie jest świetne w przypadku domów z dużą zamkniętą kuchnią, a także z osobną jadalnią. To niezbyt popularny model w królujących dziś projektach domów nowoczesnych, jednak wielu inwestorów wciąż woli, gdy ich kuchnia, jadalnia i salon są całkiem oddzielnymi pomieszczeniami.
Polecamy projekty domów z małym salonem szczególnie w przypadku domów poniżej 100 m2, a także całkiem małych budynków projektowanych z myślą o 2-3-osobowych rodzinach. Mały salon można z łatwością funkcjonalnie umeblować, wykorzystując na przykład odpowiednio duże narożniki, półki ścienne, składane 3-elementowe stoliki kawowe, pufy, które można wsunąć pod stolik i inne tego rodzaju rozwiązania.
Salon o powierzchni 20-25 m2 – kiedy wybrać? Optymalna powierzchnia salonu.
Najczęstszym wyborem budujących domy Polaków są projekty domów średniej wielkości, 100-120 m2. To propozycje pozwalające na swobodne zamieszkanie domu przez 3- lub 4-osobową rodzinę. W takim domu z powodzeniem można wygospodarować większy salon, mający nawet około 25 m2. Sprawi on, że proporcje względem pozostałych pomieszczeń w domu nie będą zaburzone, a funkcjonowanie w strefie dziennej okaże się naprawdę komfortowe.
Projekty domów z salonem 20-25 m2 to jedna z najczęściej pojawiających się propozycji biur projektowych z uwagi na to, że taka powierzchnia wydaje się być optymalna dla zdecydowanej większości domów jednorodzinnych wybieranych przez współczesnych inwestorów. Bardzo często w większych salonach udaje się gospodarzom wyodrębnić miejsce na przechowywanie różnych ważnych rzeczy, na przykład efektowne witryny, gablotki, konsole z bibelotami. Dostępną przestrzeń warto zagospodarować na przykład wydzielając w niej kącik do pracy dla gospodarza, jeśli w domu nie zaplanowano osobnego gabinetu, czy kącik do zabaw i wypoczynku dla najmłodszych członków rodziny. Gotowe projekty domów ze średnim salonem to optymalny wybór dla tych, którzy nie chcą budować domu trudnego w utrzymaniu w przyszłości, ale jednocześnie pragną naprawdę wygodnej przestrzeni dla swojej rodziny.
Projekt domu z dużym salonem powyżej 30 m2 – kiedy się sprawdzi?
Projekty domów z dużymi salonami, mającymi powierzchnię 30 m2 lub większą, to przestrzeń projektowana z myślą o szczególnie wymagającej grupie odbiorców. Wielu inwestorów marzy właśnie o takim ogromnym salonie, który daje mnóstwo możliwości do aranżacji i wykorzystania. Czasem przestrzeń ta jest potrzebna, gdyż gospodarze uwielbiają organizować wystawne przyjęcia, w związku z czym stół jadalniany dość często zmienia u nich rozmiar kosztem powierzchni salonu. Inni z kolei mają swoje pomysły na zaaranżowanie dostępnego miejsca – na przykład wstawiają do salonu fortepian, czy urządzają przy oknie tarasowym swego rodzaju ogród zimowy z dużą ilością imponujących rozmiarów roślin doniczkowych.
Często wykonuje się projekty domów z dużym salonem wtedy, gdy dom ma drugą kondygnację, a schody prowadzące do niego ze względów praktycznych oraz estetycznych znajdują się właśnie w części dziennej. Jako że zajmują one sporo miejsca, warto, aby ich obecność nie stała w sprzeczności z komfortem domowników.
Coraz śmielej inwestorzy sięgają też po projekty domów z pustką nad salonem. W takich sytuacjach oczywistością jest, że salon zarówno w pionie, jak i w poziomie powinien mieć imponujący rozmiar. Dzięki temu można zaaranżować go naprawdę tak, jak się lubi i tym samym uzyskać „katalogowo" piękne miejsce do wypoczynku. Jest to jednak oczywiście kategoria projektów polecana inwestorom, którzy planują budowę naprawdę dużego domu – powyżej 150 m2.
Czy powierzchnia kuchni wlicza się do salonu? Salon z otwartą kuchnią.
Oglądając projekty domów nowoczesnych można zaobserwować pewien trend – wiele salonów posiada w nich otwartą lub półotwartą kuchnię oraz wyraźnie wydzielony aneks jadalniany. Czy w związku z tym powierzchnia salonu w takim projekcie liczona jest łącznie z metrażem kuchni i jadalni? Zazwyczaj część kuchenna jest traktowana jako osobne pomieszczenie w takim projekcie, natomiast strefa wypoczynkowa wraz z jadalnią – łącznie, z uwagi na to, że bardzo często również pod względem funkcjonalnym jadalnia i salon są ze sobą ściśle powiązane.
Projekty domów z otwartą kuchnią z wyspą sprawiają, że strefa dzienna wydaje się być jeszcze bardziej przestronna i gospodarze nie mają większych problemów z jej zaaranżowaniem według własnego gustu.
Dlaczego salon powinien mieć optymalny rozmiar?
Bardzo ciasny salon rodzi zawsze trudności nie tyle w codziennym użytkowaniu, ile podczas różnych rodzinnych spotkań i uroczystości. Bardzo trudno zorganizować w nim na przykład przyjęcie dla dodatkowych kilku osób, poza domownikami. Zbyt małe pomieszczenie nie daje też możliwości zaaranżowania go po swojemu – sprzyjać mu będą raczej tylko jasne kolory, a nie wszystkie meble się do niego zmieszczą, przez co gospodarze mogą odczuwać pewien dyskomfort.
Jednak na drugiej szali stoi też zbyt duży salon. Gdy domowników nie ma zbyt wielu, lub z biegiem czasu dzieci opuszczają rodzinne gniazdo, może stać się on wręcz nieprzytulny. Duża przestrzeń to konieczność pokonywania większej ilości metrów każdego dnia podczas zwykłego użytkowania go. Rodzi to również problemy w przypadku chłodniejszych dni – duży salon wymaga zwiększenia zasięgu oświetlenia, ale przede wszystkim mocy grzejników, co generuje wyższe koszty eksploatacyjne. Projekty domów z dużym salonem nie są zbyt często wybierane również z uwagi na trudności w zagospodarowaniu tej wolnej przestrzeni. Nie każdy ma na nią pomysł, a duże powierzchnie wolnych ścian generują też wrażenie echa w niektórych budynkach, co warto niwelować stawiając na kompromis pomiędzy przestrzenią a odpowiednim zagospodarowaniem jej.
Jaką powierzchnię salonu wybrać? 30 czy może 40 m2?
Podsumowując – salon powinien być pomieszczeniem w domu, które będzie miało powierzchnię nieco większą niż standardowa jego sypialnia. W zależności od tego, czy znajdują się w nim schody, jadalnia oraz otwarta kuchnia, musi on mieć odpowiednio dużą powierzchnię. Nie ma jednak potrzeby inwestowania w dom z olbrzymim salonem, który przerasta faktyczne zapotrzebowanie domowników na przestrzeń. Dzięki rozsądnemu kompromisowi w tej kwestii można zaoszczędzić swój czas, energię i w pełni wykorzystać swoje zdolności do organizacji przestrzeni!