Zakup działki bez dostępu do mediów – czy warto?

Dostęp do mediów, takich jak woda, kanalizacja, prąd i gaz to absolutna konieczność w każdym domu. Nie zawsze jednak rzeczywistość kształtuje się tak, by można było bezproblemowo zrealizować swoje marzenia o szybkiej budowie domu. Gdy nadarza się okazja zakupu działki bez uzbrojenia – skorzystać z niej czy nie? Czy warto kupić działkę bez mediów? Spróbujmy przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Działka bez mediów – kiedy zakup staje się koniecznością?

Każdy inwestor chciałby kupić jak najmniej problematyczną działkę – w pełni uzbrojoną, w dobrej lokalizacji, blisko miasta. Takie parcele mają jednak jedną oczywistą wadę – są drogie, a często nawet ekstremalnie drogie. W związku z tym inwestorzy, którzy nie mają tak dużego budżetu, muszą szukać kompromisów – tańszej działki w oddaleniu od miasta lub nawet na wsi, gdzie jest dużo spokojniej, ale też wszędzie trzeba dojeżdżać. Im bardziej działka jest oddalona od innych zabudowań, tym większe jest również prawdopodobieństwo, że nie będzie uzbrojona. Może się też zdarzyć, że bardzo tani grunt nie tylko nie posiada przyłączy do mediów, ale również znajduje się w sporej odległości od nich. W takiej sytuacji zakup działki należy dobrze przekalkulować!

Kupno działku bez uzbrojenia – wady

Wadą zakupu działki nieposiadającej przyłączy do mediów jest:

  • Rosnący koszt inwestycji – trzeba zainwestować w przyłącza lub postarać się o rozwiązania zwiększające samodzielność domu w tym zakresie
  • W przypadku chęci podłączenia się do istniejących w okolicy mediów, należy dopełnić szeregu formalności, co wydłuża realizację nawet o kilkanaście miesięcy!

Czy działka budowlana bez mediów ma jakieś zalety?

Tak! Największą zaletą działki bez uzbrojenia jest pretekst, aby zainstalować w swoim domu jak najwięcej rozwiązań ekologicznych, pozwalających utrzymać niemal pełną samowystarczalność w zakresie mediów. Ile kosztuje przyłączenie mediów? To zależy, w jakiej odległości od planowanego domu znajdują się przyłącza. Co jest tańsze – przyłączenie mediów, czy wykonanie jak najwięcej instalacji OZE? Każdy przypadek wymaga osobnej kalkulacji, więc nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Warto jednak spróbować przeanalizować na przykład koszty podłączenia pompy ciepła i instalacji fotowoltaiki dla wybranego metrażu domu, by po podjęciu decyzji móc wybrać właściwy projekt domu energooszczędnego.

Kiedy opłaca się podłączyć media do działki?

Jeśli media znajdują się stosunkowo blisko, warto podjąć działania mające na celu przyłączenie się do nich – na przykład do wodociągów miejskich i kanalizacji. Dzięki temu koszty inwestycyjne są bardzo niskie. Aby tego dokonać, należy pobrać mapę do celów projektowych i zaznaczyć na niej planowane przyłącza, a następnie złożyć odpowiednie wnioski u dostawców mediów w danym rejonie.

Koszt podłączenia się do mediów znajdujących się w niedalekiej odległości może zamknąć się nawet w kilku tysiącach, ale powoduje, że trzeba będzie odprowadzać odpowiedniej wysokości opłaty za zużyte media. Z kolei stworzenie niemal samowystarczalnego domu to jednorazowa inwestycja rzędu kilkudziesięciu tysięcy, ale też spokój z rachunkami na wiele kolejnych lat. Tak czy inaczej – trzeba zainwestować, więc trzeba zdawać sobie sprawę z wad, zalet i kosztów każdej decyzji.

Jak wygląda i ile kosztuje przyłączenie mediów do działki?

Zakładając, że odległość od mediów jest niewielka, można przyjąć uśrednione wartości kosztów dla następujących przyłączy:

  • Prąd: należy złożyć do operatora lokalnej sieci energetycznej dwa wnioski: o prąd budowlany oraz docelowy. Budowlany wiąże się z koniecznością oczekiwania do 6 miesięcy i kosztem około 3-4 tysięcy złotych, a na docelowy czeka się mniej więcej 1-1,5 roku, a kosztuje średnio1000 złotych. Prąd z elektrowni można jednak zastąpić panelami fotowoltaicznymi, które korzystają z odnawialnych źródeł energii, czyli ze słońca.
  • Gaz: należy liczyć się z czasem oczekiwania około 2-3 miesięcy od momentu złożenia wniosku o przyłączenie do lokalnego operatora. Koszt to 2-2,5 tysiąca złotych. Przyłącze gazu nie jest konieczne w budynku – ogrzewanie gazowe można z powodzeniem zastąpić na przykład pompą ciepła, a kuchenkę na gaz – indukcją.
  • Woda i kanalizacja: to koszt około 200 złotych za metr odwiertu. Łatwo policzyć, że dla 10 metrów daje to 2 tysiące złotych, a setki metrów odległości od wodociągów to inwestycja rzędu dziesiątek tysięcy! Czas oczekiwania jest stosunkowo krótki. Wraz z warunkami technicznymi do budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej można otrzymać również ofertę wykonania tych prac, z której warto skorzystać. Zamiast wodociągów i kanalizacji można wydrążyć własną studnię i przydomową oczyszczalnię ścieków lub szambo.

Zanim podejmie się decyzję dotyczącą mediów na swojej działce, warto udać się do odpowiedniego urzędu gminy i sprawdzić odległość do mediów, aby móc bardziej dokładnie policzyć, ile wynosiłoby ewentualne podpięcie się do nich. Te prace liczy się w metrach bieżących odległości – dlatego im dalej od mediów, tym mniej opłaca się przyłącze, za to warto pomyśleć o samodzielnych instalacjach.

Dlaczego warto korzystać z samodzielnych rozwiązań?

Uzbrojenie domu w niezbędne media to bardzo duży wydatek, gdy w okolicy nie ma do nich dostępu. Jednak daje to bardzo duże korzyści – uniezależnienie się od dostaw prądu, gazu czy wody od lokalnych dostawców. W razie awarii sieci energetycznej czy wody, dom wciąż może swobodnie korzystać z mediów. Gospodarze nie są też uzależnieni od podwyżek cen prądu, gazu czy wody – co daje im większy komfort codziennego życia. Eksploatacja takich mediów jest w zasadzie darmowa – od czasu do czasu wymaga jednak nakładów finansowych, gdy dojdzie do awarii lub konieczna jest konserwacja.

Odnawialne źródła energii to także korzyść dla środowiska naturalnego – dlatego projekty domów energooszczędnych cieszą się tak dużym powodzeniem wśród współczesnych inwestorów. Nie zawsze jednak musi dochodzić do sytuacji „wszystko albo nic". Niektóre działki posiadają wygodne przyłącza, na przykład wodno-kanalizacyjne, i warto wtedy z nich skorzystać, aby oszczędzić sobie kilkudziesięciu tysięcy złotych kosztów przy budowie studni i oczyszczalni ścieków. Można skorzystać tylko z jednego przyłącza, a zafundować sobie fotowoltaikę i pompę ciepła do uzyskania darmowego prądu oraz ogrzewania powietrza i wody, co pozwoli naprawdę do minimum zredukować koszty utrzymania nieruchomości.

Które media są najbardziej kluczowe ze względu na późniejsze koszty ich podłączenia?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, trudno powiedzieć, które media taniej będzie przyłączyć, a które zrobić na własną rękę. Wszystko zależy od warunków panujących na konkretnej działce. Ze względu na koszty inwestycyjne, zaleca się kupowanie działek uzbrojonych w media, ewentualnie położonych blisko nich. W sytuacji, gdy postawi się na własne źródła energii, wody i oczyszczalnię ścieków, inwestycja będzie początkowo duża, ale już po około 10 latach zacznie się zwracać ze względu na bardzo niskie koszty eksploatacji. Gotowe projekty domów z pompą ciepła można także wzbogacić o projekt instalacji fotowoltaicznej, co wydaje się być najkorzystniejszym obecnie dostępnym rozwiązaniem z punktu widzenia długofalowych oszczędności.

W przypadku korzystania z mediów zewnętrznych, dom będzie w pewnym sensie uzależniony od dostawcy – w przypadku różnych awarii może być problem z dostępnością mediów przez wiele godzin, a nawet dni. Zapobiega temu posiadanie własnych źródeł prądu, jednak w razie jakiejkolwiek awarii paneli słonecznych, pompy w studni czy systemu przepompowywania ścieków w przydomowej oczyszczalni, serwisowanie urządzeń należy robić na własny koszt, i może to być sporym obciążeniem dla domowego budżetu.

Czy warto kupić działkę bez mediów (uzbrojenia)?

Nie da się ukryć, że kupno działki nieuzbrojonej jest korzystne finansowo, ale nakłada na inwestora dodatkowe wydatki. Ma to swoje wady i zalety – główna wada to oczywiście koszty finansowe, a zaleta to możliwość zaplanowania budowy domu dokładnie takiego, o jakim się marzyło, od początku do końca, biorąc pod uwagę również jego niezależność od zewnętrznych dostawców mediów.

Opłacalność inwestycji jest również kwestią względną, ponieważ to, co dla jednego inwestora jest niezbędnym, ale możliwym do udźwignięcia wydatkiem, dla innego jest ponad jego możliwości. Zachęcamy więc do dokładnego przeanalizowania własnej sytuacji, biorąc pod uwagę obecne i przyszłe koszty, jeszcze przed zakupem konkretnej parceli budowlanej, dla warunków tej właśnie działki. Pomoże to uniknąć niepotrzebnych wydatków i zwiększy poziom satysfakcji z budowania własnego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *