Czy warto kupić działkę z linią wysokiego napięcia?

Czy niska cena usprawiedliwia ryzyko w przypadku kupna działki? Absolutnie nie! Mając możliwość kupna działki budowlanej w dobrej lokalizacji i atrakcyjnej cenie, ale z minusem w postaci linii wysokiego napięcia, warto dobrze przemyśleć tę kwestię. W końcu w grę wchodzi komfort życia, bezpieczeństwo i oszczędności życia! Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Czy działka budowlana z linią wysokiego napięcia to dobry pomysł?

Linia niskiego, średniego i wysokiego napięcia nad działką a budowa domu

Przebywanie wokół linii wysokiego napięcia samo w sobie nie jest niebezpieczne, a przynajmniej nie ma na ten temat wystarczających badań, by móc stwierdzić tego szkodliwość. Jednak budując dom należy mieć na uwadze ewentualne przyszłe zdarzenia, również te ekstremalne, które potencjalnie mogą się wydarzyć.

Jedno z zagrożeń, jakie niesie linia wysokiego napięcia nad działką, a także postawiony tam słup energetyczny, to na przykład ryzyko, że wdrapie się tam dziecko i dozna porażenia prądem, jeśli dotknie drutów. Takie sytuacje raczej się nie zdarzają, jednak nie można ich wykluczyć. Linie ulegają także czasem zerwaniu – szczególnie w czasie mocnych wichur i burz. Należy pamiętać, że niektóre regiony są dużo bardziej wietrzne, a co za tym idzie – istnieje w nich większe ryzyko uszkodzenia linii energetycznej. Po zerwaniu iskrząca linia energetyczna może wywołać pożar posesji, nad którą się znajduje.

Sama działka mieszcząca się tylko w pobliżu linii wysokiego napięcia zwykle nie generuje większych problemów, ponieważ linia jest na tyle wysoko, że nie przeszkadza w wybudowaniu nawet piętrowego domu, a przy tym – znajduje się w pewnej odległości. Zakup działki, nad którą biegną linie wysokiego napięcia warto przemyśleć – ale oczywiście należy uprzednio zapoznać się z przepisami obowiązującymi w tym zakresie, by dowiedzieć się, co nam wolno, a czego nie.

Słup wysokiego napięcia na działce budowlanej może okazać się większym problemem. Chodzi oczywiście o możliwość wygodnej realizacji dowolnego projektu, czy też zaaranżowania efektownej strefy wypoczynku i rekreacji na terenie działki.

Linia wysokiego napięcia na działce a MPZP

Zanim dokona się zakupu jakiejkolwiek działki na cele budowlane, warto dokładnie przeanalizować Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy dla danego terenu. Muszą być w nich określone tak zwane „obiekty uciążliwe”, a słup linii wysokiego napięcia z pewnością się do nich zalicza. W tym dokumencie określone są również „strefy ochronne”, czyli miejsca, gdzie nie ma prawa zostać postawiony żaden budynek służący do przebywania w nim ludzi.

Jednak sytuacja nie jest beznadziejna, gdy trafiła Ci się okazja kupna działki pod budowę domu w pięknej okolicy, ale z linią wysokiego napięcia. W zależności od tego, jakie napięcie przebiega przez te obiekty, konieczne jest zachowanie stosownej, bezpiecznej odległości od linii. Tak naprawdę jednak jest więcej czynników, które mogą warunkować konkretną odległość – na przykład palność materiałów, z których buduje się dom, spadzistość dachu, obecność izolacji na kablach lub jej brak i innych.

To dlatego, aby skalkulować opłacalność zakupu działki z linią lub słupem wysokiego napięcia należy zerknąć do MPZP lub WZ i porównać znalezione w nich informacje do projektu, który planuje się zrealizować na działce, najlepiej konsultując to ze specjalistą. Wybierając odpowiedni projekt domu jednorodzinnego można z powodzeniem postawić dom na działce, zyskać sporo wolnej przestrzeni na rekreację, a przy tym zapewnić odpowiednio duża, bezpieczną odległość budynku od słupa lub linii energetycznej.

Linia wysokiego napięcia na działce – czy to jest bezpieczne?

Wymogi dotyczące odległości domów od linii wysokiego napięcia mają na celu zminimalizowanie ryzyko ewentualnego pożaru domu spowodowanego uszkodzeniem lub zerwaniem się linii. Jednak czy samo codzienne spanie i przebywanie w pobliżu linii, przez które biegną tak duże natężenia prądu, jest obojętne dla zdrowia? Wiele osób twierdzi, że nie. Może to powodować bezsenność, rozdrażnienie czy bóle głowy. Wokół domu może wytwarzać się również pole elektromagnetyczne powodujące elektryzowanie się różnych metalowych przedmiotów, przez co mogą one „kopać” prądem po dotknięciu. Wiele osób mieszkających tuż przy liniach wysokiego napięcia narzeka także na hałasy powodowane przez linie energetyczne, które charakterystycznie trzeszczą, szczególnie przy podwyższonej wilgotności powietrza.

Jak wybudować dom z linią wysokiego i średniego napięcia? Bezpieczna odległość od budynku.

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie dopuszczać się żadnej samowolki budowlanej! Gdy ma się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące odległości, których trzeba się trzymać przy budowie, należy zapytać o to doświadczonego architekta czy specjalistę od prawa budowlanego.

Nie każdy słup energetyczny prowadzi linie, przez które biegnie prąd o jednakowo wysokiej mocy. Dlatego też zwróć uwagę, czy Twoja inwestycja to:

  • działka budowlana z linią wysokiego napięcia – od 60 do 200 kV
  • działka budowlana z linią średniego napięcia – od 1 do 60 kV
  • działka budowlana z linią niskiego napięcia – do 1 kV

Jak łatwo się domyślić, inaczej kształtuje się ryzyko zamieszkiwania w pobliżu linii mającej, przykładowo, 0,4 kV napięcia, a inaczej, gdy ma ona 200 kV. W przypadku linii o napięciu do 45 kV odległość od budowanego domu musi wynosić minimum 3 metry, natomiast dla linii o wyższym napięciu musi to być przynajmniej 4,9 metra.

Działka blisko linii wysokiego napięcia, ale znajdująca się poza jej granicami również podlega pod te przepisy prawa. A zatem kupując działkę bez linii czy słupów, ale graniczącą z działką, na której biegnie linia, powinno się zwrócić uwagę na to, w jakiej odległości od granicy działki należy budować dom.

Jak pozbyć się linii wysokiego napięcia na działce?

Znane są liczne przypadki sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy na prywatnych posesjach stawiane były bez zgody właścicieli słupy energetyczne. W przypadku, kiedy właściciel działki ma dowody, że słup został postawiony, lub linia zaczęła przebiegać przez jego działkę, gdy był już w jej posiadaniu, można ubiegać się nie tylko o usunięcie przeszkody w zakładzie energetycznym, do którego ona należy, ale również o odszkodowanie.

Sprawy tego typu zawsze rozpatrywane są jednostkowo i wyroki wydaje się różnie, w zależności od konkretnej sprawy. Zaglądając do księgi wieczystej terenu można znaleźć informacje o służebności na rzecz zakładu, do którego należą linie. Ustalając ich właściciela, można spróbować porozumieć się z nim. Słupy energetyczne można usunąć, przesunąć w inne miejsce lub wkopać w ziemię – są to spore koszty, ale mając w ręku odpowiednie argumenty istnieje spora szansa na wymuszenie na zakładzie energetycznym takich działań.

Czy warto kupić działkę z linią wysokiego napięcia?

W każdym przypadku odpowiedź na to pytanie może być inna. Trudno jednoznacznie zawyrokować, czy to opłacalny interes, czy kupno działki może wiązać się z „wyrzuceniem pieniędzy w błoto”. Wszystko zależy od kształtu działki, sposobu, w jaki linie przez nią biegną, ich napięcia, obecności słupa lub jego braku, a także rodzaju domu, jaki chce się postawić na tej działce.

Jeśli posiada się działkę, przez którą biegną takie linie (na przykład otrzymaną w darowiźnie lub w spadku), można pokusić się o znalezienie takiego projektu domu, który pozwoli pogodzić chęć posiadania komfortowego własnego gniazdka z brakiem konieczności sądzenia się z zakładem energetycznym. Zanim dokona się kupna takiej działki, warto bardzo dokładnie przeanalizować wszelkie przepisy dotyczące tego, jakie możliwości budowlane ona ma. Jeśli uda się zrealizować wybrany projekt na tej działce bez naruszania przepisów prawa, ani sądzenia się z energetyką – wówczas można skusić się na korzystną ofertę zakupu. Jednak w przypadku, jeśli działka jest mała, a wymarzony projekt domu z ogrodem duży – wtedy lepiej powstrzymać się od zakupu i wybrać działkę, która nie jest obciążona taką przeszkodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *