Projekty domów w kształcie litery L
Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu jednorodzinnego w kształcie litery L?
Domy na planie litery L wyróżniają się z daleka swoją niesymetryczną bryłą i ciekawym sposobem zagospodarowania uzyskanej w ten sposób przestrzeni wewnątrz wnęki. Tego rodzaju projekty domów są niezwykle chętnie wybierane, w szczególności przez inwestorów poszukujących wnętrz funkcjonalnych, głównie parterowych, z dachem wielospadowym.
Charakterystyczne projekty domów na kształt litery L
Projekty domów na planie litery L w rzucie prostokątnym przypominają literę L – z krótszym ramieniem, lub ramionami jednakowej długości. Projekt domu na kształt litery L zakłada przede wszystkim dach wielospadowy pod ostrym kątem – rzadziej zdarzają się gotowe projekty z dachem czterospadowym lub płaskim. Wybierając projekt, warto zwrócić uwagę również na te domy, w których jedno ze skrzydeł pokryte jest dachem dwuspadowym, a drugie – płaskim, dzięki czemu w sposób wizualny można łatwo wyodrębnić dwie osobne części tego samego budynku.
W zależności od planu zagospodarowania przestrzennego, możliwości działki oraz detali samego projektu, można usytuować dom wnęką litery L w kierunku różnych stron świata. Niektóre plany domów jednorodzinnych na kształt litery L zakładają umiejscowienie drzwi wejściowych od strony drogi dojazdowej. Wnęka jest wówczas wykorzystana jako dojazd do posesji, krótsze z ramion stanowi garaż, natomiast dłuższe z reguły zagospodarowane jest jako salon z kuchnią, dające możliwość wglądu na wjazd do posesji.
Niektóre z gotowych planów domów w kształcie litery L zakładają zwrócenie się wnęką do środka posesji, tak, aby stworzyć w niej klimatyczne miejsce osłonięte od wiatru, wręcz wymarzone na usytuowanie tarasu i ogrodu.
Kogo zainteresuje dom o podstawie w kształcie litery L?
To projekty domów skierowane przede wszystkim ku inwestorom, którym marzy się funkcjonalna przestrzeń wewnętrzna, z możliwością podzielenia domu na dwie strefy mieszkalne bez konieczności budowania dodatkowej kondygnacji lub poddasza. Dom w kształcie litery L w sposób naturalny dzieli budynek na dwa skrzydła – strefę dzienną i nocną, czy też rodzinną i gospodarczą. Jest to idealny dom dla tych, którym marzy się hacjenda z prawdziwego zdarzenia – z nieregularną bryłą, wejściem do domu umieszczonym pod zadaszeniem z klimatycznymi kolumnami, z efektownym tarasem, który od przestronnego i jasnego salonu dzielą wielkie przeszklenia. W takich budynkach również garaż jest elementem ozdobnym dla całego domu i wpisuje się w jego konwencję, choć oczywiście wśród gotowych projektów domów w kształcie L znaleźć można także domy bez garażu, jak i domy z garażem dwustanowiskowym.
Gdy chodzi o projekt domu kształt litery L jest bardzo pożądany, gdy poszukuje się bryły o funkcjonalnym układzie pomieszczeń, pozwalające eksponować konkretną część budynku, a resztę pozostawiać poza widokiem postronnych. Charakterystycznym domem w kształcie L jest dom typu bungalow, bardzo popularny na Zachodzie, ale i w Polsce zyskujący na zainteresowaniu inwestorów. Pozwala on na stworzenie klimatycznego, pełnego uroku miejsca zamieszkania. W szczególności takie małe domy do 100m2 o kształcie L zainteresują tych inwestorów, którzy mają do dyspozycji niewielką działkę, lub po prostu – małą rodzinę i niewielkie potrzeby. Z reguły projekty domów parterowych w kształcie L wybierają klienci mający do dyspozycji dość przestronną działkę, której nie ograniczają plany zagospodarowania przestrzennego, ani wyjątkowo niewygodny kształt owej parceli.
Zalety domu o kształcie podobnym do litery L
Budując dom w literze L warto zwrócić uwagę na projekty, które charakteryzują się długimi korytarzami i wieloma nieprzechodnimi pokojami. Jest to chyba największa zaleta, którą można przypisać gotowym projektom domów w kształcie L. Układ pomieszczeń zlokalizowanych jedno przy drugim wzdłuż dłuższego ramienia domu, pozwala na uzyskanie wygodnej przestrzeni do życia dla każdego, z dogodnym dostępem do wspólnego korytarza. Takie domy-wagony mają swój niepowtarzalny urok i świetnie sprawdzają się w szczególności tam, gdzie inwestor chce uzyskać wiele pomieszczeń użytkowych, nawet kosztem ich mniejszego rozmiaru.
Koszty budowy domu w kształcie L zależą w dużej mierze od stopnia ich skomplikowania. Dużo bardziej kosztowne w realizacji będą domy z poddaszem użytkowym lub piętrowe, niż domy parterowe. Droższe będą z pewnością te z wielospadowym dachem o skomplikowanym kształcie, a także te z werandami lub zabudowanymi tarasami, posiadające dużo przeszkleń i charakterystycznych elementów ozdobnych na elewacji. Niekiedy inwestorzy chcą wybudować dom na bazie projektu z cofniętym garażem, dla którego pragną dobudować indywidualne poszycie dachowe – to inwestycja, która podnosi stopień skomplikowania projektu oraz wykonawstwa. Pod względem kosztów eksploatacji taki mały dom na kształt litery L nie różni się wiele od wydatków użytkowania domu parterowego, czy domu z poddaszem o podobnej powierzchni użytkowej.
Projekty domów w kształcie L są bardzo ciekawe i warte rozpatrzenia, ponieważ mają swój niepowtarzalny urok i tworzą wspaniałe miejsce do wygodnego wypoczynku i pracy wewnątrz, oraz do nieskrępowanego relaksu na zewnątrz, we wnęce utworzonej naturalnie przez ramiona litery L.