Projekty domów bez okien dachowych

Projekty domów bez okien dachowych

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu jednorodzinnego bez okna w dachu?

Budowa domu zarówno z oknami jak i bez okien na dachu, wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego nie dziwi fakt, iż wielu inwestorów poszukuje gotowych projektów domów pozwalających na realizację inwestycji w założonym wcześniej, ściśle określonym budżecie. Nie zawsze o finalnych kosztach decydować będzie metraż budynku – częściej są to inne czynniki, które mają za zadanie sprawić, by dom był bardziej funkcjonalny lub lepiej doświetlony.

Czy okno dachowe podnosi koszt budowy domu?

Materiały budowlane, robocizna, system ogrzewania, ewentualna konieczność poprowadzenia przyłączy gazowych i wodociągowych, elektryka – to wszystko oczywiste koszty, które musi wziąć pod uwagę każdy inwestor. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że najbardziej pracochłonny i kosztowny jest etap budowy zadaszenia.

Dach każdego dnia narażony jest na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz temperatur. W związku z tym musi być solidnie wykonany – odpowiadać za to będzie więźba dachowa oraz jej pokrycie. Wybór odpowiedniego projektu domu bez okien dachowych uwzględniający specyficzne warunki pogodowe występujące w danej okolicy powinien opierać się przede wszystkim na kącie nachylenia dachu – dzięki temu ryzyko zniszczenia dachówek przez potężne nawałnice czy wichury zdecydowanie maleje.

Jednak pomieszczenia znajdujące się pod dachem mogą mieć tendencję do zbytniego wychładzania się zimą i nagrzewania latem. Ograniczyć to można poprzez prawidłowe docieplenie tej części domu.

Te prace wymagają dużej wiedzy i doświadczenia, dlatego chcąc przyspieszyć termin odbioru domu i zmniejszyć koszty jego budowy, poleca się inwestorom wybierać jak najprostsze warianty – na przykład projekty domów z dachem dwuspadowym. Wszelkie lukarny, wole oczka czy okna połaciowe to konieczność ingerencji w prostą konstrukcję, co niestety sprawia, że wydatki związane z budową rosną.

Projekty domów bez okien na dachu w kolekcji domista.pl – wybór opłacalny wizualnie i ekonomicznie

Prezentowane na domista.pl domy bez okien dachowych to propozycje, które ucieszą każdego inwestora poszukującego małych, większych czy całkiem dużych domów, ale nie generujących dużych kosztów. Są to najczęściej projekty domów z dwuspadowym dachem, na którego powierzchni nie ma okien dachowych, jednak mogą występować inne elementy ozdobne, takie jak lukarny, które zwiększają dopływ światła słonecznego po stronie połaci dachowej.

Chcąc zdecydowanie zmniejszyć zarówno czas, jak i koszty budowy, warto skusić się na któryś z naszych projektów. W wielu przypadkach domów piętrowych lub parterowych pod dachem pozbawionym okien znajduje się strych. Inne to z kolei domy z poddaszem użytkowym, w których kwestię doświetlenia rozwiązano poprzez umieszczenie dużych okien na prostopadłych ścianach budynku, zamiast na dachu.

Dom bez okien dachowych - sposób na spójną stylistykę

Wielu inwestorów poszukuje u nas planów prostych, uniwersalnych, łatwych do realizacji w każdym miejscu, a przy tym funkcjonalnych i ponadczasowych. W tę koncepcję idealnie wpasowują się popularne obecnie projekty domów z dachem dwuspadowym bez okien o prostej, minimalistycznej bryle. Pomimo swojego skromnego wyglądu, taki dom nie powinien wydawać się nudny – aby go upiększyć warto pomyśleć o ciekawie ozdobionej elewacji, wysokiej jakości dachówkach, oraz oczywiście o starannie zaprojektowanym i wypielęgnowanym ogrodzie pełnym zimozielonych drzew i krzewów, który będzie ozdobą domu przez cały rok.

Możliwości wykorzystania dachu nieposiadającego okien

Projekt domu jednorodzinnego bez okien na dachu to również kolejny krok w stronę oszczędności. Sytuując dom w takim kierunku, aby nachylone połacie dachu przez jak największą część dnia były wystawione na działanie słońca, można zamontować na jego powierzchni panele fotowoltaiczne. To inwestycja, która pozwala całkowicie wyeliminować rachunki za prąd, a nawet za ogrzewanie w sezonie zimowym, jeśli podłączy się pod fotowoltaikę specjalnie wybrany system grzewczy. Bardzo ważne jest jednak, aby kwestię ogrzewania uwzględnić już na etapie projektu domu bez okien połaciowych. Dzięki temu będzie można nie tylko poznać kosztorys prac, ale również dokonać ewentualnej adaptacji projektu na własne potrzeby, by przystosować poszczególne pomieszczenia do określonego systemu grzewczego.

Gotowe projekty domów bez okien połaciowych stają się coraz chętniej wybieraną grupą planów architektonicznych, głównie z myślą o oszczędnościach oraz spójnej i efektownej stylistyce budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *