Projekty domów z pralnią
Jaki projekt domu z pralnią wybrać oraz na co zwrócić uwagę decydując się na domową pralnię?
Pralnia to jedno z tych pomieszczeń, o których marzy wiele osób odpowiedzialnych za robienia prania, szczególnie dla większej rodziny. Głównie z myślą o dużej liczbie lokatorów w naszych gotowych projektach domów z pralnią o większej powierzchni wzięliśmy pod uwagę budowę specjalnego pomieszczenia służącego do tego celu.
Dlaczego warto pomyśleć o własnej pralni w domu?
Pralki należy umieszczać w tych pomieszczeniach, w których jest bezpośredni dostęp do sieci wodociągowej i kanalizacji. Zazwyczaj lokuje się je zatem w łazienkach lub kuchni. Jednak doskonale wiadomo, jak problematyczne może być takie usytuowanie, bądź co bądź, sporych rozmiarów urządzenia AGD, szczególnie, gdy ze względów praktycznych pragnie się mieć jeszcze suszarkę bębnową.
Pralka i suszarka w łazience często zajmują cenną powierzchnię tego pomieszczenia, którą dużo lepiej można by wykorzystać, na przykład stawiając dużą wannę lub nawet pojemną komodę na ręczniki i kosmetyki. Poza tym korzystanie z pralki może okazać się utrudnione, gdy któryś z domowników akurat przebywa w łazience.
Z kolei kuchnia to miejsce, w którym wstawiając pralkę należy liczyć się z automatycznym zmniejszeniem powierzchni na przechowywanie produktów, czy wstawienie zmywarki lub dużego piekarnika. Niestety będzie się to w przyszłości wiązało z nie dość komfortowym korzystaniem z tego pomieszczenia.
Dlatego właśnie wydzielenie niewielkiego pomieszczenia na pralnię wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Jedynym jego wymogiem będzie posiadanie przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego oraz odpowiedniej wentylacji. Takie warunki w naszych projektach staramy się uzyskać najczęściej w strefie gospodarczej domu – tak, aby pracująca pralka czy suszarka w ciągu dnia lub wieczorami nie przeszkadzała domownikom w wypoczynku.
Pralnia na parterze i poddaszu w zależności od projektu
Nasze projekty domów z pralnią najczęściej uwzględniają obecność tego specjalnego pomieszczenia gdzieś, gdzie jego hałas nie będzie przeszkadzał pozostałym domownikom – na przykład w pobliżu kotłowni, garażu, pomieszczenia gospodarczego. W niektórych projektach pralnia usytuowana jest na górnej kondygnacji – gdzie zwykle znajduje się strefa nocna. W tym miejscu zazwyczaj lokujemy także garderoby, co sprawia, że cały proces zbierania brudnych ubrań, prania i rozkładania ich w odpowiednich miejscach może odbywać się bez konieczności dźwigania koszy z praniem po schodach, gdy dom ma dwie kondygnacje. Gotowy projekt domu z pralnią w naszym wykonaniu zawsze uwzględnia wszelkie praktyczne aspekty wykorzystywania tego pomieszczenia.
Jakie projekty domów uwzględniają pralnię i suszarnię?
W naszej ofercie domy jednorodzinne z pralnią to coraz bardziej popularna kategoria wśród klientów. Inwestorzy doceniają możliwość robienia codziennego, częstego prania w najbardziej komfortowych warunkach – w osobnym pomieszczeniu, w którym można bez trudu urządzić również wewnętrzną suszarnię i miejsce do prasowania oraz przechowywania detergentów.
To nie tylko projekty dużych domów, gdzie wyodrębnienie pralni jest możliwe z uwagi na spory metraż. Nasze projekty domów do 100 m2 także mogą uwzględniać pralnię, właśnie z uwagi na to, aby zachować możliwość wygodnego urządzenia kuchni czy łazienki bez brania pod uwagę dużej pralki i suszarki wewnątrz. Oferujemy również projekt domu z pralnią na działkach, gdzie istnieje konieczność podpiwniczenia, ponieważ piwnica to idealne miejsce na umieszczenie pralni, a także innych pomieszczeń – kotłowni, pomieszczeń gospodarczych, czy spiżarni.
Dom z osobną pralnią może być zarówno piętrowy, jak i parterowy czy z poddaszem, skryty pod dachem dwuspadowym, wielospadowym czy płaskim, duży i mały – tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, ponieważ pralnię można uwzględnić praktycznie w każdym rodzaju domu!
Projekt domu jednorodzinnego z pralnią – zalety i wady
Jedyną wadą pralni w domu może być konieczność wyodrębnienia osobnego, nawet niewielkiego pomieszczenia, oraz oczywiste koszty wiążące się z koniecznością doprowadzenia tam wody i kanalizacji. Z tego względu nie każdy decyduje się na takie pomieszczenie w swoim wymarzonym domu.
Jednak zaletą posiadania takiego miejsca jest przede wszystkim ogromny komfort wykonywania prania, suszenia i prasowania, co doceni każda osoba odpowiedzialna w domu za te obowiązki. Z pralni usytuowanej gdzieś w odległej części domu można korzystać nawet gdy domownicy śpią, a odpowiednio umeblowana i zaaranżowana będzie fantastycznie służyła do suszenia prania na sznurach oraz rozstawienia deski do prasowania, by móc robić to w naprawdę komfortowych warunkach, bez organizowania tych czynności w salonie czy kuchni. W przypadku rodzin kilkuosobowych, gdzie pranie wstawia się niemal codziennie, taka pralnia może okazać się niezastąpiona, ponieważ da przestrzeń, by w spokoju oddawać się tej czynności.