Projekty domów z tarasem z boku

Projekty domów z tarasem z boku

Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu jednorodzinnego z tarasem po boku?

Taras - ten element domu to coś, czego nie brakuje w zdecydowanej większości naszych projektów, ponieważ według inwestorów nie może go zabraknąć w żadnym domu! Ogrodzony balustradą lub otwarty, na podeście lub na równi z poziomem gruntu, zadaszony lub nie – każdy ma swoje preferencje korzystania z tej wyjątkowej przestrzeni na świeżym powietrzu znajdującej się przy domu. Jakie znaczenie dla jego funkcjonalności będzie mieć strona elewacji, przy której go zbudujemy?

Mały dom z tarasem z boku – dla kogo?

Chcąc korzystać z upalnej letniej pogody i opalać się na swoim własnym tarasie, a jesienią usadawiać się na nim w fotelu pod grubym kocem i z kubkiem gorącej herbaty, warto umiejscowić swój taras od strony południowej. Nie zawsze jednak Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Miejscowe Warunki Zabudowy pozwalają na to, by ten zamiar zrealizować. Niekiedy zdarza się, że chcąc mieć front domu od ulicy, trzeba pogodzić się z tym, że to ściana boczna domu będzie skierowana w stronę południa. Projekty domów z tarasem z boku to kategoria przeznaczona głównie dla inwestorów, którzy ze względu na usytuowanie działki względem czterech stron świata nie mogą sobie pozwolić na inne umiejscowienie tarasu. Wybierając taras po stronie wschodu, zachodu lub północy niestety nie będzie możliwości korzystania z pełni jego uroku podczas słonecznych dni, a to dla większości inwestorów najważniejsze.

Projekt domu z tarasem od strony bocznej może też być dobrym rozwiązaniem w przypadku działek, których dłuższy bok jest równoległy do ulicy, w związku z czym większa przestrzeń do zagospodarowania na taras jest tylko po stronie bocznej domu. W niektórych przypadkach takie umiejscowienie tarasu może wynikać na przykład z bliskiego sąsiedztwa innego domu na stronie tylnej działki.

Czy taras z boku domu ma jakieś wady?

W większości przypadków inwestorzy preferują dom z tarasem z tyłu z uwagi na możliwość odgrodzenia tego miejsca od wzroku przypadkowych przechodniów z ulicy. Jednak projekty domów z tarasem po boku mogą być także ciekawym rozwiązaniem, choć niewątpliwie będą one miały jedną wadę z punktu widzenia inwestorów, którzy bardzo strzegą swojej prywatności. Taki taras może być widoczny zarówno z ulicy, jak i z boku, od strony innych zabudowań, co nie każdemu odpowiada.

W jaki sposób zagospodarować taras obok domu?

Jeśli przepisy lub warunki na konkretnej działce budowlanej wymagają wyboru projektu domu z tarasem przy bocznej ścianie, wówczas warto pomyśleć o prostych sposobach na zniwelowanie ewentualnych niewygód wynikających z widoczności tego miejsca z ulicy. Wystarczy obsadzić działkę gęstym żywopłotem lub zimozielonymi drzewami, by po paru latach cieszyć się całkowitą prywatnością. Można też wybudować po tej stronie wyższy płot, co w przypadku tarasu po stronie południowej nie powinno stanowić większych przeszkód dla możliwości korzystania z uroków słońca przez większość dnia.

Bardzo często dla licznych gotowych projektów domów jednorodzinnych taras z boku może być wręcz korzystniejszy pod względem estetycznym dla całego budynku. Dopasowując do niego odpowiednie otoczenie, czyli zadbany roślin obsadzony różnorodną roślinnością, można z boku domu stworzyć naprawdę przytulne miejsce do wypoczynku w ciepłe dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *