Projekty domów do 80 m2
Jaki projekt domu do 80m2 wybrać?
Mieszkanie "na swoim" niekoniecznie musi oznaczać budowanie okazałej rezydencji pod miastem. Z reguły, najczęściej u młodych inwestorów, liczy się sam fakt zamieszkania w samodzielnym domu, bez sąsiadów za ścianą. Projekty domów do 80m2 będą dla nich idealnymi, wartymi rozważenia.
Własny dom do 80 metrów? Wady i zalety.
Dom o powierzchni 80m2 to propozycja o całkowitej powierzchni użytkowej liczącej maksymalnie 80 m2. Jest to tyle, ile wynosi standardowe 3-pokojowe mieszkanie w bloku z salonem, kuchnią i łazienką. Budowa domu o rozmiarach średniej wielkości mieszkania jest zadaniem stosunkowo łatwym do wykonania, a także tanim w realizacji. Taki dom wielkości 70-80m2 to idealne miejsce dla czteroosobowej rodziny. Koszt budowy takiego domu to z reguły maksymalnie 370 tysięcy złotych, gdy chodzi o prace wykonywane systemem zleconym do stanu deweloperskiego. W przypadku budowy tego małego domu systemem gospodarczym, można zaoszczędzić nawet 100 tysięcy złotych. Im niższa powierzchnia użytkowa domu, tym mniejszy jest całkowity koszt takiej inwestycji. W przypadku domów o powierzchni użytkowej poniżej 40m2 jest to nawet do 100 tysięcy złotych z wykończeniem w standardzie deweloperskim, przy budowie systemem gospodarczym. Tego rodzaju domy są jednak przystosowane do życia dla maksymalnie dwóch osób.
Mniejszy dom to mniejsze koszty zakupu terenu budowlanego, mniejsza cena budowy i realizacji projektu pod klucz, a w przyszłości również niewielkie wydatki na rzecz eksploatacji. Projekt domu do 80m2 będzie jednak satysfakcjonującym rozwiązaniem dla inwestora, dla którego liczy się to, aby zamieszkać "na swoim", i aby nie było to mieszkanie w bloku. Biorąc pod uwagę ceny mieszkań w blokach w średniej wielkości mieście wynoszące minimum 300-400 tysięcy złotych za ten metraż, budowa własnego lokum wydaje się być opcją bez porównania korzystniejszą.
Dla kogo domy do 80 m2 tanie w budowie?
Domy o powierzchni użytkowej do 80m2 są dedykowane przede wszystkim dotychczasowym mieszkańcom miast i zatłoczonych osiedli. Tym, którzy chcą odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, parkować auto na własnym podjeździe bez szukania miejsca parkingowego, opalać się we własnym, choć niewielkim ogródku, i mieć spokój od sąsiadów robiących remonty w dni wolne od pracy. Wśród tych inwestorów znajdą się z pewnością rodziny 2+1, ewentualnie 2+2, którym nie jest potrzebny ogromny metraż, by czuć się swobodnie. Projekty domów do 80m2 zakładają takie rozmieszczenie pokoi, aby każdy z domowników mógł mieć swoją prywatną przestrzeń. Wśród domów do 80 mkw znajdą się też budynki idealne dla dwojga – pozwalające na wygospodarowanie przestronnych pomieszczeń do pracy, nauki, relaksu, życia towarzyskiego i rodzinnego, a także przyjmowania gości od czasu do czasu.
Wśród projektów domów do 80m2 z pewnością znajdą coś dla siebie inwestorzy, którzy mają do dyspozycji niewielką działkę, a także niewielki budżet. Biorąc pod uwagę ciekawe domy z kosztorysem, można opracować doskonały plan budowy wygodnego domu mającego wszystko, co potrzeba, biorąc kredyt na budowę idealnie spełniający potrzeby inwestora.
Godne uwagi projekty małych domów jednorodzinnych o powierzchni 80 m.kw. na domista.pl
Małe domy do 80m2 to realizacje, które będą zawierały w sobie wszystko, co powinien mieć jednorodzinny dom dla małej rodziny, nieplanującej powiększenia w przyszłości. Z reguły są to projekty domów parterowych ze strychem, bądź poddaszem użytkowym. To głównie domy bez garażu, jednak przy nieco szerszych działkach istnieje możliwość zbudowania garażu wolnostojącego lub wiaty garażowej, obniżającej koszty budowy. Wśród tych projektów małych domów znajdą się też te z garażem 1-stanowiskowym, które również mogą być przystosowane dla rodzin nawet z trójką dzieci. Najczęściej projekty domów jednorodzinnych o powierzchni do 80m2 zakładają prostą bryłę i pokrycie dwuspadowym dachem pod skosem umożliwiającym wykorzystanie poddasza użytkowego.
Tego rodzaju domy zwykle mają następujący rozkład pomieszczeń: 3 większe pokoje, kuchnia, łazienka, hol, spiżarnia i kotłownia, lub większy pokój dzienny, 1 pokój na parterze i 3 małe pokoje na poddaszu, kuchnia, 2 łazienki, hol, kotłownia, przedpokój. Rozmieszczenie pokoi jest zależne przede wszystkim od kąta nachylenia dachu, i tym samym możliwości zagospodarowania poddasza użytkowego (o ile występuje w danym projekcie). Dużo zależy też od powierzchni indywidualnej każdego z pokoi. Dla niektórych inwestorów ważniejszą rzeczą niż przestronne pomieszczenia jest możliwość posiadania wielu odrębnych pokoi, które można zagospodarować na różne sposoby. Również pod tym kątem powinni oni rozpatrywać podane projekty domów z powierzchnią maksymalną 80m2.
W wielu przypadkach inwestorzy wchodzący dopiero w życie i zakładający rodzinę wybierają domy niewielkie, maksymalnie do 80m2. Taki dom w zupełności spełni zapotrzebowanie młodej rodziny na własne miejsce do życia oraz powiększania rodziny. W przyszłości zaś, gdy dzieci wyfruną z gniazda – metraż ten nie będzie obciążeniem finansowym dla pozostających w domu rodziców. Wówczas otrzymają oni upragnioną, dużą przestrzeń tylko dla siebie.