Projekty domów parterowych
Dlaczego wybrać parterowy dom?
Życie bez schodów? To spora wygoda, ale i możliwość integracji rodziny. Gdy wszyscy znajdują się "na tym samym poziomie" łatwiej spędzać czas wspólnie. Ponadto dom parterowy pozwala przemieszczać się po nim osobom starszym, niepełnosprawnym i małym dzieciom. Polubimy też bliższy kontakt z otoczeniem, mając dostęp do ogrodu z wielu pomieszczeń.
Rzut oka na "parterówki" od Domista.pl
By docenić projekty domów parterowych, wystarczy na nie spojrzeć. To estetyczne, rozłożyste bryły doskonałe do zagospodarowania każdej działki. Możemy wybierać pomiędzy klasycznymi konstrukcjami, rustykalnymi domami z drewna czy nowoczesnymi projektami, przywodzącymi na myśl sztukę współczesną.
Często w projektach domów parterowych zobaczymy duże przeszklenia. Sprawia to, że doskonale integrują się one z działką. Domownicy mają też wrażenie przestrzeni, a wnętrze jest odpowiednio doświetlone.
Alternatywą dla kosztownego projektu indywidualnego będą gotowe projekty domów parterowych. Znajdziemy ich na tyle dużo, by trafić w nasze gusta oraz potrzeby. Projekty reprezentują wszystkie style oraz szeroki wachlarz metraży.
Szybko i tanio czyli zalety domów parterowych
Budując dom jednopoziomowy, należy zadbać o odpowiednią orientację budynku względem stron świata. Dzięki temu wykorzystamy odpowiednio światło słoneczne, co zmniejszy koszt ogrzewania. Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń dziennych korzystnie wpłynie także na samopoczucie mieszkańców.
Konstrukcja domu parterowego sprawia, że koszty jego budowy są niższe niż piętrowego. Nie ma potrzeby budowania klatki schodowej, a projekty są zazwyczaj mniej skomplikowane. Dzięki temu dom jednopoziomowy zbudujemy w krótszym czasie. Jest to doskonała propozycja dla osób, które chcą szybko się wprowadzić i ponadto zaoszczędzić.
Dodatkowa przestrzeń
Budując dom parterowy możemy sobie pozwolić na rozwiązania, które dodatkowo zwiększają nasze wrażenie przestrzeni w domu. Wartym uwagi jest zadaszony taras, na którym będziemy mogli spędzać czas latem, oddając się relaksowi lub spożywając wspólnie posiłki. Ponadto możemy zdecydować się na otwarcie stropów lub, dla wyraźniejszego oddzielenia stref domu, zróżnicowanie poziomów podłogi.
Warto zastanowić się nad budową domu z piwnicą. Będzie to dodatkowa przestrzeń do zagospodarowania. Umieścimy tam kotłownię, pralnię czy spiżarnię. Ponadto możemy wykorzystać ten metraż np. na domową siłownię czy magazyn. Co prawda podpiwniczony dom jest droższy i buduje się go dłużej, ale z pewnością docenimy zalety posiadania ekstra pomieszczeń.
Dom parterowy otwarty na wszelkie zmiany
Ważną cechą domów parterowych jest bryła, którą można w przyszłości modyfikować. Szczególnie dotyczy to bardziej nowoczesnych projektów, otwartych na zmiany bez szkody dla architektury. Jednak nawet bardziej klasyczne domy, przy odrobinie kreatywności, można dostosować do naszych potrzeb.
Możliwą do wprowadzenia zmianą jest na przykład dobudowanie użytkowego poddasza. Będą to dodatkowe sypialnie lub przestrzeń do pracy, zabawy czy realizacji pasji. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy też rozszerzyli naszą przestrzeń "w poziomie". Budowa dodatkowych pomieszczeń w przypadku domu parterowego jest stosunkowo prosta. Wszystko to sprawia, że nie musimy się przeprowadzać, gdy np. powiększy się nam rodzina. Po prostu dołączymy do domu ekstra sypialnię.
Praca, wypoczynek oraz sen
Zazwyczaj podział na strefy domu kojarzymy z domem piętrowym. Tam sypialnie mieszczą się na górze a przestrzeń do wspólnego spędzania czasu na dole. Jednak dom parterowy również z powodzeniem podzielimy na strefy.
Projekty domów parterowych wyraźnie oddzielają przestrzeń dzienną od prywatnej. W tej pierwszej mieszczą się kuchnia i salon. W drugiej znajdziemy sypialnie, garderoby czy prywatne łazienki. Dzięki temu domownicy będą mieli wrażenie intymności.
Ważną cechą domów parterowych jest także wspomniane otwarcie na ogród. W każdym pomieszczeniu możemy zaprojektować przeszklone drzwi, które umożliwią nam wyjście na teren działki i relaks wśród przyrody. To doskonałe rozwiązanie latem. Wtedy część życia domowników może przenieść się do ogrodu. Jeśli zadbamy o jego zagospodarowanie, da nam to wiele radości i będzie sprzyjać odpoczynkowi od zgiełku codzienności.
Dla kogo projekt domu parterowego?
Niemal każdy doceni zalety domu parterowego. Szczególnie jednak można go polecić rodzinom z małymi dziećmi czy mieszkającym z osobami starszymi. Brak schodów sprawia, że dom jest bezpieczny i dostępny także dla mniej sprawnych domowników. Nawet jeśli z racji wieku i sprawności fizycznej schody nie stanowią dla nas żadnego problemu, warto wyobrazić sobie, że mogą być utrudnieniem, gdy będziemy starsi.
Podobnie rzecz ma się w przypadku osób z dziećmi. Opieka nad nimi będzie łatwiejsza w domu bez schodów. Nie będą też one zagrożeniem dla dzieci, które uwielbiają się na nie wdrapywać.
Dom parterowy, nawet na niewielkiej działce, może być także świetnym rozwiązaniem dla singli. Powierzchnie domów jednopoziomowych zaczynają się od 30 metrów, zatem bez trudu znajdziemy projekt odpowiedni do naszych potrzeb. Budowa niewielkiego i niepodpiwniczonego domu parterowego będzie również niedroga. Wraz z kosztem działki nie przekroczy ona raczej kosztu zakupu małego mieszkania w mieście. Komfort życia będzie natomiast nieporównywalnie większy.