Projekty domów z oknem narożnym

Projekty domów z oknem narożnym

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu jednorodzinnego z narożnym oknem?

Okno narożne w domu może zwiększać poczucie atrakcyjności danego budynku i spełnia też czysto praktyczne funkcje. Projekty domów nowoczesnych opierają się w dużej mierze na przestrzeni – uzyskanej nie tylko za pomocą sporej powierzchni użytkowej, ale również poprzez wielkoformatowe okna i przesuwne systemy tarasowe. Sprawiają one, że dom staje się otwarty na krajobraz za oknem, a przez to zyskuje na wrażeniu luksusu i komfortu wypoczynku. Czy warto zatem wybierać projekty domów z oknami w narożniku? Naszym zdaniem jak najbardziej tak i to z wielu powodów, o których przekonasz się za chwilę.

Czym jest okno narożne?

To okna, które mogą mieć różne wysokości – od standardowych, aż po wielkie, od sufitu do podłogi, stosowane w ultranowoczesnym budownictwie. Różnią się pomiędzy sobą wieloma parametrami, spośród których inwestorzy powinni zwrócić uwagę na kilka: obecność lub brak słupka umieszczonego w rogu, możliwość otwierania jednego lub dwóch skrzydeł oraz szerokość ramy, w której okno zostało osadzone.

Słupek to podpora, która zapewnia nie tylko stabilność, ale również nieco lepsze parametry współczynnika przenikalności ciepła, co przekłada się na wydajność energetyczną projektu. Okna narożne ze słupkiem mogą również stanowić ciekawy element dekoracyjny, pasujący do reszty elewacji danego budynku. W oknach narożnych bez słupka szyby klejone są ze sobą pod kątem 90 stopni, przez co nie zakłócają widoczności i dają świetny, panoramiczny efekt.

W przypadku okien nie mających wspornika nie ma możliwości otwierania żadnego ze skrzydeł okna – dlatego takie rozwiązania najczęściej stosuje się w budynkach parterowych, na przykład w salonie. W oknach ze słupkiem istnieje opcja otwierania okna, dlatego niektórzy inwestorzy z pewnością będą bardziej zainteresowani właśnie nimi. Wspornik może być jednak bardzo wąski – przez co wcale nie przeszkadza w podziwianiu znajdujących się za nim krajobrazów.

Szeroka lub wąska rama, w której osadzono taflę szkła, to również ważne kryterium wyboru odpowiedniego projektu. Wąska pozwala wpuszczać do środka jeszcze więcej światła i daje złudzenie lekkości pomieszczenia i całego budynku, za to szeroka to lepsza wydajność cieplna budynku i intrygujący efekt dekoracyjny domu.

W jakich projektach na domista.pl można znaleźć narożne okna w kuchni? Tanie w budowie, parterowe?

W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć wiele ciekawych propozycji – to przede wszystkim innowacyjne projekty nowoczesnych budynków z oknami narożnymi, ale również dwuspadowym, czy różne inne gotowe projekty domów jednorodzinnych.

Najczęściej inwestorzy decydują się na umieszczenie okien narożnych w salonie – najbardziej reprezentacyjnym miejscu całego domu, i najczęściej użytkowanym. Bardzo często narożne okno zajmuje wówczas sporą część dwóch ścian z wyjściem na przestronny taras i zaciszną okolicę. Jednym z pomieszczeń, w których również spędza się mnóstwo czasu, jest w wielu domach kuchnia z jadalnią, i tak także chętnie montowane są okna w rogu – zazwyczaj tuż nad blatem roboczym. Takie okno sprawia, że kuchnia przestaje być czysto technicznym pomieszczeniem do przygotowywania posiłków, a staje się niejako przedłużeniem salonu – miejscem reprezentacyjnym, w którym uwielbia się przebywać, a nawet mycie naczyń z podglądem na widoki za oknem staje się przyjemnością.

Ciekawym i bardzo innowacyjnym rozwiązaniem jest niewątpliwie umieszczenie narożnego okna w gabinecie czy sypialni, szczególnie gdy jest ono wysokie. Wówczas warto jednak zadbać o to, aby projekt domu z oknem narożnym uwzględniał usytuowanie budynku tak, by okno wychodziło na część parceli zapewniającą jak najwyższy poziom intymności.

Jakie są wady i zalety okien narożnych?

Proponowane przez nas gotowe projekty domów nowoczesnych z przeszkleniami uwzględniają wszelkie aspekty technologiczne budowy, takie jak przenikanie ciepła do wnętrza budynku, rozmieszczenie okien na ścianach, na których można sobie na to pozwolić, czy konieczność dogrzewania pomieszczenia, ponieważ takie okna, szczególnie duże, mogą powodować większe straty ciepła zimą.

Do zalet takiego rozwiązania należy z pewnością efektowny wygląd budynku i samego pomieszczenia – okna to ozdoba sama w sobie, a malujące się za nimi krajobrazy działają niczym żywy obraz na ścianie. W ciągu dnia nawet w pochmurne dni pokoje z takimi oknami są zawsze dobrze doświetlone – aż do zmierzchu. Wiąże się to nie tylko z komfortem pracy czy wypoczynku, ale także niższymi opłatami za prąd.

Co do wad, oprócz ewentualnej ucieczki ciepła przez dużą powierzchnię szklanej tafli, należy także uwzględnić koszty takiego rozwiązania. Wymagają one solidnego, a więc droższego nadproża, odpowiedniego projektu, i zarówno okna, jak i ich montaż kosztują więcej niż te standardowe. Dla zapewnienia sobie pożądanej intymności oraz ewentualnego zmniejszenia dopływu światła w upalne dni, warto zamocować przy takich oknach roletę. Z reguły jednak takie rolety lub markizy są dosyć drogie, gdyż robione pod wymiar.

Dla kogo nowoczesne projeky domów z narożnym oknem w kuchni będą idealną opcją?

Dziś wiele domów buduje się w stylu bardzo nowoczesnym – przypominającym hollywoodzkie wille o niestandardowej bryle i płaskich dachach, z olbrzymim tarasem, a czasem również basenem. Praktykuje się również rozwiązania takie jak okna od sufitu aż po podłogę, rozsuwane systemy tarasowe czy właśnie „przezroczyste narożniki”. Zdarza się jednak, że projekty domów z narożnymi oknami wybierają także miłośnicy klasyki – na przykład domu z dachem dwuspadowym i kuchnią otwartą na salon, czy z dachem wielospadowym i reprezentacyjnym gabinetem ozdobionym przeszklonym rogiem.

Domy jednorodzinne z oknem w rogu nie dziwią już dziś nikogo i są strzałem w dziesiątkę dla wielu inwestorów, którzy marzą o tym, aby zapomnieć o ciasnych wnętrzach bez naturalnego światła i zamieszkać w domu, który daje wrażenie ogromnej przestrzeni. Nie ma sensu wspominać o kwestii braku prywatności w domach budowanych na wzór tych projektów. Wybierają je bądź to osoby, którym to nie sprawia kłopotu, bądź takie, które planują narożne okno o dużej powierzchni zainstalować w miejscu, które gwarantuje ciszę, spokój i brak wścibskich spojrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *