Projekty domów z ogrodem zimowym

Projekt domu Smrek 5

Smrek 5 (141.80 m²)

Garaż
1 auto
Pokoje
3 + salon
Łazienki
2
Projekt domu Cyrhla

Cyrhla (132.35 m²)

Garaż
1 auto
Pokoje
3 + salon
Łazienki
2
Projekt domu Jupiter 3

Jupiter 3 (234.05 m²)

Garaż
2 auta
Pokoje
4 + salon
Łazienki
3
Projekt domu Smrek

Smrek (130.00 m²)

Garaż
1 auto
Pokoje
3 + salon
Łazienki
2
Projekt domu Willa Ustronie

Willa Ustronie (289.70 m²)

Garaż
2 auta
Pokoje
5 + salon
Łazienki
5
Projekt domu Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg (92.95 m²)

Garaż
1 auto
Pokoje
3 + salon
Łazienki
2
Projekt domu Admirał

Admirał (214.75 m²)

Garaż
2 auta
Pokoje
7 + salon
Łazienki
2
Projekty domów z ogrodem zimowym

Projekty domów z ogrodem zimowym cieszą się olbrzymim powodzeniem, szczególnie u inwestorów, którym marzy się obcowanie z naturą przez cały rok. Takie domy to miejsca wyjątkowe, z prawdziwym klimatem – ale pomimo wielu zalet mają też swoje wady.

Czym są ogrody zimowe?

Ogrody zimowe to po prostu "szklarnie" – przylegające bezpośrednio do budynku. W naszej ofercie występują bardzo intrygujące projekty domów małe i nowoczesne z zimowym ogrodem wkomponowanym w bryłę budynku, jak również odstającym od niej w bardzo widoczny sposób. Z zewnątrz takie aranżacje upiększają całą elewację i nadają domowi wyjątkowego charakteru podmiejskiej willi. Często wybierane są właśnie w realizacjach miejskich i podmiejskich – na przykład tam, gdzie inwestor nie ma do dyspozycji dużej działki, na której może postawić szklarnię, ale chciałby stworzyć sobie wyjątkowe miejsce do pielęgnacji i obcowania z roślinami. To rozwiązanie często wybierają osoby, które uwielbiają ogrodnictwo, ale pasjonują je raczej wymagające, trudne w uprawie gatunki, również te tropikalne, i wybierają je zamiast tradycyjnych pelargonii na balkonie, czy hortensji i róż w przydomowej rabatce.

Wewnątrz ogród zimowy można zaaranżować jako drugi (lub jedyny) salon. Świetnie wpasuje się też w koncepcję miejsca do pracy umysłowej. W otoczeniu bujnej roślinności, gdy za oknem pada deszcz lub leży śnieg, można fantastycznie wypocząć!

Domista podpowiada dla kogo najlepszym wyborem jest projekt domu posiadający ogród zimowy

Dom z ogrodem zimowym to idealne miejsce dla seniorów poszukujących swojego miejsca na ziemi, ale również dla rodzin z dziećmi. Wszędzie tam, gdzie w rodzinie znajdzie się choć jeden miłośnik bujnej tropikalnej roślinności, z pewnością to pomieszczenie spełni swoją rolę. Nie trzeba tam nawet hodować roślin – odpowiednio zaaranżowany ogród zimowy może po prostu stać się efektownym salonem. To doskonałe miejsce do pracy umysłowej, szczególnie dla osób, które potrzebują odpowiedniego otoczenia, wyzwalającego w nich kreatywność – pisarzy, artystów.

Trzeba jednak przyznać, że realizacja gotowego projektu domu parterowego z ogrodem zimowym wymaga nieco większych nakładów kosztów, i często również takie pomieszczenie bywa kłopotliwe do utrzymania zimą. Dlatego też nie jest to wybór dla inwestorów, którzy poszukują domu taniego w realizacji i utrzymaniu, a raczej dla tych, którzy są skłonni wydać nieco więcej, ale móc cieszyć się mieszkaniem w wymarzonym domu na własnych zasadach.

Sprawdź lokalizację działki względem stron świata

Wydawać by się mogło, że ogrody zimowe w projektach powinny być wyeksponowane bezpośrednio na stronę południową. W naszym klimacie rzeczywiście przydaje się rozwiązanie w postaci takiego salonu z olbrzymimi przeszkleniami – w przypadku roślin preferujących stanowiska słoneczne i ciepłe, długie i mroźne zimy polskie mogą być bardzo szkodliwe. Jednak nasze lata bywają też bardzo upalne i słoneczne.

Wyobraźmy sobie, jak może zadziałać bardzo silne nasłonecznienie w zestawieniu ze szklanymi ścianami. W takich warunkach, nawet pomimo dobrej cyrkulacji powietrza, rośliny mogą się nawet przegrzewać, co z pewnością nie wpłynie korzystnie na ich kondycję.

Ekspozycja ogrodu na stronę południową nie będzie dobra ani dla roślin, ani dla ludzi przebywających w nim, szczególnie latem. Z kolei ogród od strony północnej będzie odpowiednim domem jedynie dla roślin cieniolubnych, i to też głównie latem – zimą takie pomieszczenie będzie bardzo trudne do ogrzania, a wręcz wyziębione, nieprzyjemnie będzie tam spędzać czas.

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być usytuowanie ogrodu od strony wschodniej – najmocniej nagrzanej do południa, a po południu dającej przyjemne ciepło sprzyjające wypoczynkowi. Od zachodu natomiast poleca się umieszczenie ogrodu dla osób, które przewidują tam swoją pracownię – wówczas słońce pada tam najmocniej od godzin południowych aż do późnego wieczora, dostarczając mnóstwo naturalnego światła sprzyjającego pracy i oszczędności na rachunkach za oświetlenie.

Na co zwrócić uwagę przeglądając projekty małego, taniego i nowoczesnego domu z ogrodem zimowym?

Ogród zimowy w domu można tak naprawdę dobudować do wielu istniejących już domów. O ile jego powierzchnia nie przekracza 35 m2, można zrobić to bez konieczności zdobywania pozwolenia na budowę. Jednak dobrze zaprojektowany salon tego typu służący do wypoczynku lub pracy zimą, będzie też musiał posiadać specjalny system ogrzewania, przyłącze sieci elektrycznej, a także być odpowiednio wytrzymały na warunki atmosferyczne. Tym samym lepiej wybrać gotowy projekt taniego w budowie domu z ogrodem zimowym, który w większości przypadków można dostosować do konkretnej działki wykonując jego odbicie lustrzane. Wtedy każdy detal ogrodu będzie przemyślany pod kątem ekonomicznego i komfortowego użytkowania.

Najlepszym rodzajem przeszklenia będzie szyba zespolona. To specjalny system podwójnych szyb – zewnętrznej ze szkła hartowanego i szyby wewnętrznej bezpiecznej, złączonych warstwą gazu szlachetnego pomiędzy taflami. Taka szyba reguluje ilość światła wpadającego do wnętrza i ma dobre parametry cieplne. Oznacza to, że przebywanie w takim ogrodzie zimą i latem będzie równie komfortowe.

Ogród zimowy to prawdziwa gratka dla pasjonatów ogrodnictwa, tropikalnej roślinności i kreatywnej pracy w otoczeniu natury przez cały rok. Warto więc wybrać któryś projekt domu jednorodzinnego z zimowym ogrodem z naszej oferty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *