Projekty domów z garażem wysuniętym do przodu
Kiedy warto zdecydować się na dom jednorodzinny z wysuniętym do przodu garażem?
Prezentujemy tutaj szczególną kategorię domów z garażem przed elewacją frontową, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem odbiorców z uwagi na praktyczne podejście do usytuowania garażu. Można tu znaleźć domy o różnorodnych bryłach, kątach nachylenia dachu, powierzchni użytkowej czy stylu, ale wszystkie je łączy jedno – garaż wysuwa się mocno na plan dzięki umieszczeniu go z przodu budynku. Dlaczego to tak chętnie wybierane rozwiązanie?
Charakterystyka projektów domów z garażem z przodu
Garaż jedno lub dwustanowiskowy jest w przypadku tych budynków zintegrowany z bryłą, ale tylko w niewielkim stopniu – najczęściej jedynie tylna ściana garażu przylega bezpośrednio do domu. Zapewnia to identyczną funkcjonalność jak w przypadku garażu „przyklejonego” do boku budynku – w większości przypadków we wnętrzu garażu znajduje się przejście do domu, a nawet sprytnie ukryte pomieszczenie gospodarcze czy kotłownia.
W niektórych projektach domów z garażem z przodu można uwzględnić ciekawe rozwiązania architektoniczne – na przykład taras na dachu budynku. Z reguły projekty te obejmują budynki w kształcie litery L, wymuszonym niejako z uwagi na sposób umiejscowienia garażu, co daje bardzo korzystny sposób usytuowania strefy dziennej i nocnej tak, aby zapewniały one komfort korzystania zarówno z jednej, jak i z drugiej.
Nasze gotowe projekty domów z garażem wysuniętym na przód to zarówno budynki jednorodzinne, jak i bliźniaki, z dachem wielospadowym i dwuspadowym, w stylu nowoczesnym, ale i klasycznym, piętrowe, z poddaszem i parterowe. Duża różnorodność projektów powoduje, że można z łatwością dobrać ten najlepszy dla potrzeb swojej rodziny, w którym ważną cechą ma być wysunięcie garażu na front budynku.
Jakie zalety ma dom z garażem wysuniętym?
Garaż umiejscowiony z przodu budynku z wewnętrznym przejściem do domu to doskonały wybór dla inwestorów, którzy cenią sobie nie tylko wygodę, ale i oszczędność. Nawet pomimo braku ogrzewania w garażu, stanowi on niejako poduszkę izolacyjną, która dzięki jednej wspólnej ścianie pozwala ograniczać straty ciepła w budynku. Rodziny często poruszające się samochodem na pewno docenią możliwość przechodzenia z garażu wprost do domu – szczególnie z siatkami pełnymi zakupów lub w czasie ulewnego deszczu.
Poprzez usytuowanie garażu na przodzie budynku, drzwi frontowe z reguły muszą znaleźć się w nim z boku, schowane za ścianą garażu. To sprawia, że samo wejście jest osłonięte od wiatru. Bardzo często po tej samej stronie projekty domów z wysuniętym garażem uwzględniają także mini patio na froncie domu – idealne miejsce, w którym można zaczekać na dzieci wracające ze szkoły, czy chwilę porozmawiać z sąsiadem, który wpadnie w odwiedziny.
Czy projekty domów z wysuniętym garażem mają wady?
Nie zawsze taki projekt domu z garażem z przodu będzie korzystny dla konkretnego inwestora lub konkretnej działki. W przypadku terenów mających małe podwórko taki garaż wyeksponowany na przód budynku może nieco zdominować swoim rozmiarem sam dom, przez co zaburzone zostaną proporcje całej posesji. Nie zawsze też uda się dopasować gotowy projekt domu do działki posiadającej specyficzne nierówności. Inwestorom, którzy decydują się na zakup lub już mają działkę tego rodzaju polecamy nasze projekty domów na działkę ze skarpą, które na pewno spełnią Wasze oczekiwania.
Komu polecamy projekt domu mający wysunięty garaż?
Z uwagi na dużą funkcjonalność i ciekawy wygląd takiego budynku, można zrealizować projekt budynku z garażem z przodu praktycznie wszędzie. Jednak są działki, na których takie rozwiązanie okazuje się najkorzystniejszym ze względów praktycznych rozwiązaniem. To sytuacje, w których konieczne okazuje się skrócenie podjazdu, tak aby pomiędzy bramą wjazdową, a bramą do garażu była jak najkrótsza odległość. Może to być podyktowane nie tylko kształtem działki, czy istniejącymi już na niej zabudowaniami, ale również na przykład chęcią zmniejszenia kosztów budowy takiego brukowanego podjazdu.
Na niektórych wąskich działkach nie jest możliwe zastosowanie garażu przylegającego do boku budynku, a już tym bardziej – garażu wolnostojącego. Nie każdy inwestor decyduje się też na garaż podziemny. W takiej sytuacji wysunięcie bryły tego pomieszczenia do przodu może znacząco poprawić funkcjonalność działki.
Warto jednak dach garażu spożytkować – na przykład w domach z poddaszem lub piętrowych można w tym miejscu zyskać dodatkowe pomieszczenie, a nawet sporych rozmiarów taras. Garaż wysunięty na przód budynku to bardzo dobre rozwiązanie w wielu sytuacjach i warto je rozważyć, szczególnie mając wąską działkę. Szeroki wybór spośród projektów domów o różnych kształtach brył czy dachu, powierzchniach i sposobie wykorzystania dostępnej powierzchni użytkowej pozwoli Ci dopasować wymarzony dom do własnych preferencji.