Projekty domów z 5 pokojami

Projekty domów z 5 pokojami

Łukasz Domista odpowiada, dla kogo najlepszy będzie projekt domu posiadający 5 pokoi i salon?

Inwestorzy coraz częściej rozglądają się za projektami domów 5-pokojowych, które wydają się spełniać oczekiwania wielu rodzin pragnących osiąść w swoim wymarzonym miejscu. W naszej ofercie znajdziecie Państwo wiele ciekawych propozycji tego rodzaju domów, wśród których z pewnością uda się znaleźć ten idealny gotowy projekt dużego domu.

Czym charakteryzuje się dom z 5 sypialniami?

W przypadku projektów architektonicznych mianem "pokoju" określa się pomieszczenia przeznaczone na sypialnię, ewentualnie gabinet, pokój gościnny, pokój dla seniora. Nie zalicza się do nich salonu, który jest określany ogólnie jako pokój dzienny czy strefa wypoczynkowa. Stąd też, w każdym z oferowanych u nas projekcie małego domu z 5 sypialniami znajdzie się aż 5 pomieszczeń, które można zagospodarować jako strefę prywatną dla każdego z domowników.

Sposób rozlokowania 5 pokoi w dużym domu parterowym

Pokoje w naszych projektach rozmieszczone są różnie i duże znaczenie ma w tym przypadku rodzaj domu i jego powierzchnia. Dostępne są na przykład ciekawe projekty z poddaszem użytkowym lub piętrem, w których cała dolna kondygnacja stanowi przestronną strefę dzienną z salonem, otwartą kuchnią i jadalnią, natomiast górna zagospodarowana została jako 5 osobnych sypialni dla każdego domownika. W domach parterowych częstym układem jest kształt litery L, gdzie strefę dzienną usytuowano na krótszym ramieniu, a ciąg komunikacyjny z sypialniami na dłuższym. Można także znaleźć u nas gotowe projekty z 5 pokojami rozsianymi w różnych częściach domu, a nawet na różnych kondygnacjach. Daje to wiele możliwości aranżacyjnych – pozwala modyfikować przeznaczenie pomieszczeń zgodnie z prawdziwymi potrzebami inwestorów.

Jak czerpać największą korzyść z posiadania 5 sypialni?

Pięć pokoi w domu to dużo, dlatego warto pomyśleć o doborze projektu, który zostanie zrealizowany na działce w taki sposób, aby zapewnić każdemu z pomieszczeń właściwe ustawienie względem stron świata. Mając wszystkie 5 sypialni zlokalizowanych na poddaszu lub od strony północnej, nieco łatwiej jest gospodarować ogrzewaniem w domu, zakładając, że korzystniejszy dla zdrowia jest nocny wypoczynek w chłodnych miejscach, a maksimum światła dziennego powinno wpadać przez większą część dnia do salonu, kuchni czy gabinetu.

Zobacz gotowe projekty domów 5 pokojowych

Nie ma reguły mówiącej o tym, jak należy zagospodarować wszystkie pokoje w domu, dlatego inwestor ma tu mnóstwo swobody. Rodziny 6-osobowe mogą podzielić tę przestrzeń tak, aby rodzice i czworo dzieci mieli odrębne sypialnie. Nie ma też przeszkód, aby w takim domu zamieszkała rodzina typu 2+3, z odrębnym pokojem dla każdego domownika. Jeden z pokoi można przeznaczyć na gabinet. Niektórzy inwestorzy planujący powiększenie rodziny pozostawiają jeden pokój pusty z myślą o kolejnym dziecku, inni natomiast urządzają tam senioratkę, czyli pokój dla rodzica. Jedna lub dwie sypialnie w takim projekcie umieszczone na dolnej kondygnacji, podczas gdy reszta mieści się na górze, to dobre rozwiązanie w przypadku osób o trudnościach z wchodzeniem po schodach – warto uwzględnić tę opcję podczas wyboru projektu idealnego.

Mamy w ofercie interesujące projekty domów salon + 5 pokoi, w których przypadku strefa nocna obejmująca same sypialnie mieści się na poddaszu, ale również te z dachem płaskim, gdzie wszystkie pokoje mają proste ściany bez skosów. Wybierając projekt najlepiej pasujący do Państwa rodziny, radzimy kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami co do sposobu rozmieszczenia pokoi, gdyż wiąże się to z komfortem codziennego poruszania się po domu.

Jakie są wady i zalety budowy domu z 5 pokojami?

Nie dla każdego inwestora budowa domu parterowego z 5 pokojami jest sensowna i opłacalna. Wymaga ona posiadania sporej działki budowlanej, gdyż takie projekty zwykle wiążą się z dużym metrażem. Trzeba również myśleć w perspektywie długoterminowej – duży dom rzeczywiście może okazać się fantastyczną opcją dla młodych rodziców, którzy w przyszłości planują jeszcze dwoje lub troje dzieci. To także dobre rozwiązanie, gdy chce się w przyszłości przygarnąć pod swój dach rodziców, aby byli blisko rodziny w jesieni swojego życia.

Jednak wadą takiego domu jest niewątpliwie spory koszt utrzymania go – oprócz samej budowy i ewentualnych przyszłych remontów, trzeba jeszcze doliczyć koszty ogrzewania. Jeśli inwestorzy nie planują powiększenia swojej niewielkie rodziny lub mają już dorosłe dzieci, które niebawem wyfruną z rodzinnego gniazda, należy się zastanowić, czy tak duży dom nie będzie zbyt kosztowny w przyszłości. Wiele domów budowanych jeszcze 30 lat temu cechuje się wielkimi rozmiarami, które nie przystają do potrzeb domowników, gdyż ich dzieci postanowiły wyjechać do większych miast lub za granicę i nie planują wracać do rodzinnego domu.

Zaleta mieszkania w tak dużym domu to niewątpliwie większa swoboda przy zapraszaniu gości, zagwarantowana intymność dla każdego z domowników, czy poczucie przestrzeni. Wadą w przyszłości może okazać się duży nakład pracy i czasu konieczny do poświęcenia na sprzątanie, nawet jeśli część pomieszczeń stoi pusta.

Jaki projekt domu 5-pokojowego wybrać?

Zachęcamy do przeanalizowania naszej oferty – różne gotowe projekty domów jednorodzinnych z 5 sypialniami, które można u nas znaleźć, to przedstawiciele rozmaitych typów budynków i stylów budownictwa. Z pewnością znajdzie się wśród nich wiele rozwiązań, które będą idealnie rozwiązywały Państwa potrzeby w zakresie idealnego domu dla całej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.