Projekty domów piętrowych
Jaki projekt domu z pełnym piętrem wybrać?
Dom piętrowy to sposób na posiadanie wymarzonego, przestronnego domu – bez jakichkolwiek kompromisów. Gwarantuje maksymalną przestrzeń i wygodne odgrodzenie pewnych stref mieszkalnych, przez co tworzy miejsce, z którego nie chce się wychodzić, i do którego zawsze chętnie się wraca.
Domy piętrowe – charakterystyka
Piętrowe domy jednorodzinne to budynki mieszkalne, które posiadają dwie pełne kondygnacje – parter i pierwsze piętro. W odróżnieniu od domów z poddaszem, na górnej kondygnacji można swobodnie zaaranżować dowolną przestrzeń, bez jakichkolwiek kompromisów, które wymuszają skośne ściany poddasza użytkowego. Inwestor, który wybiera plan architektoniczny domu piętrowego, zyskuje dużą przestrzeń mieszkalną, funkcjonalne rozgraniczenie dwóch kondygnacji, a także wspaniały widok na okolicę.
Gotowe projekty domów piętrowych są dobre do zastosowania zarówno na działkach miejskich, jak i na terenach wiejskich, na otwartej przestrzeni. Pod względem kosztów, budowa domu piętrowego wymaga nieco większej inwestycji i nakładu pracy. Również koszty eksploatacyjne są nieco wyższe. Jednak druga kondygnacja daje wiele możliwości, na przykład może zostać odnajęta, gdyby przestała być potrzebna, zaadaptowana na siedzibę firmy, lub wyłączona z ogrzewania – i może mimo to stanowić izolację przed zimnem dla dolnej kondygnacji.
Kto powinien wybrać piętrowy dom wolnostojący?
Budynki piętrowe są dedykowane głównie inwestorom, którzy mają do dyspozycji działkę budowlaną o niewielkich rozmiarach, a którym zależy na dużej powierzchni mieszkalnej. To doskonałe rozwiązanie dla rodzin wielopokoleniowych, które pragną zamieszkać razem w jednym domu, a jednocześnie wytyczyć w sposób naturalny odrębne terytorium dla każdego pokolenia. W przypadku rodzin wielodzietnych projekty piętrowych domów są wręcz koniecznością. Dzięki podziałowi kondygnacji możliwe jest wytyczenie strefy rodziców i strefy dzieci, co daje wszystkim mieszkańcom maksimum komfortu na co dzień.
Piętrowe domy są również rozwiązaniem dobrym dla inwestorów, którzy planują zyskać własny budynek użytkowy, na przykład jako siedzibę dla firmy, z funkcją mieszkalną, z reguły usytuowaną na górnej kondygnacji. To wyjście generuje dodatkowy koszt budowy piętra i jego utrzymania, jednak umożliwia wygodne korzystanie z całego budynku i zarabianie na prowadzeniu w nim firmy bez ponoszenia kosztów wynajmu lokalu użytkowego. Projekty domów piętrowych są świetnym pomysłem dla tych, którzy nie przepadają za poddaszem użytkowym, ponieważ wolą łatwe w aranżacji, wygodne przestrzenie pełnego piętra. Na górnej kondygnacji można swobodnie zagospodarować przestrzeń sypialnianą, pozostawiając tę dolną na strefę dzienną – do pracy i spotkań towarzyskich.
Możliwości wyboru wśród interesujących projektów domów piętrowych
Projekty wolnostojących domów piętrowych to bardzo szeroka pula planów architektonicznych, spośród których inwestor może wybrać naprawdę wiele opcji. Domy piętrowe buduje się zarówno na równych terenach, jak i na tych ze spadem, co daje możliwości stworzenia dodatkowej przestrzeni, na przykład jako garażu w piwnicy. Gotowe projekty domów z pełnym piętrem zakładają również wygodne strychy, które właściciel może dowolnie zagospodarować, nie wykorzystując potrzebnej i cennej powierzchni obu kondygnacji.
Wśród gotowych projektów piętrowych domów znajdują się zarówno domy supernowoczesne – z dachem płaskim, jak również domy z dachem dwuspadowym, domy w stylu nowoczesnej stodoły, czy te z dachem czterospadowym. Inwestor planujący budowę domu dla dużej rodziny może wybrać dom z garażem dwustanowiskowym lub zdecydować się na garaż na jedno auto. W takich projektach znajdują się przestronne salony z otwartą kuchnią, duże kotłownie oraz wiele udogodnień, które ze względu na ściany bez skosów na obu kondygnacjach, można bardzo wygodnie umeblować.
Główne zalety domów piętrowych na domista.pl
Największą zaletą domu piętrowego jest możliwość dwukrotnego zwiększenia powierzchni użytkowej domu, bez konieczności budowania go na dwukrotnie większej działce. Domy piętrowe w naturalny sposób wydzielają dwie strefy mieszkalne, które można dowolnie zagospodarować, przy czym żadna z dwóch kondygnacji nie jest tą mniej ustawną, ponieważ obie charakteryzują się prostymi ścianami o standardowej wysokości. Daje to możliwość zorganizowania wygodnej przestrzeni mieszkalnej dla dwóch rodzin na małej działce, również z możliwością wydzielenia odrębnego wejścia. Dodatkowa kondygnacja daje też opcję podziwiania okolicy, szczególnie gdy dom zostanie zbudowany na otwartej przestrzeni.
Projekty tanich w budowie piętrowych domów są dostosowane pod najbardziej popularne potrzeby inwestorów, a zatem uwzględniają różne kształty i położenia działek, a także najpowszechniejsze plany zagospodarowania przestrzennego. Gdy chodzi o wkomponowanie się takiego budynku w okolicę, to najwięcej do powiedzenia ma tutaj rodzaj dachu – jego kształt, spady oraz wykonanie. Dzięki wyborowi właściwych opcji dachu domu piętrowego możliwe jest dostosowanie charakteru domu do pozostałych budynków znajdujących się w okolicy i stworzenie spójnej stylistyki danej dzielnicy.