Projekty domów na wąską działkę do 12m

Projekt domu Busik 2

Busik 2 (92.45 m²)

Garaż
brak
Pokoje
3 + salon
Łazienki
2
Projekt domu Busik

Busik (89.50 m²)

Garaż
brak
Pokoje
3 + salon
Łazienki
2
Projekty domów na wąską działkę do 12m

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu jednorodzinnego na działkę 12 m?

Projekty domów na wąską działkę do 12 m to prawdziwe wyzwanie. Architekt wybrany do tego zadania musi brać pod uwagę wiele parametrów, szczególnie tych dotyczących granic działki, a także planów zagospodarowania przestrzennego. Inwestorzy będący w posiadaniu wąskich pasów ziemi, na której chcą postawić swój dom, powinni wziąć pod uwagę gotowe projekty domów jednorodzinnych przeznaczonych właśnie pod ten konkretny typ działki. Taki sposób wyszukiwania zdecydowanie zawęzi liczbę dopuszczalnych projektów, co znacząco uprości wybór tego jedynego.

Jaką szerokość może mieć dom wolnostojący na wąskiej 12-metrowej działce wg prawa budowlanego?

Przepisy dopuszczają budowę domu w odległości 4 metrów od granicy działki. Oznacza to, że zgodnie z tymi wytycznymi zbudowany dom będzie mógł mieć maksymalnie 4 metry szerokości, i w ostateczności przybierze kształt prostokąta ustawionego długim bokiem równolegle do dłuższej krawędzi działki.

W niektórych przypadkach domy mogą być oddalone od granicy działki o 3 metry – gdy przyległa ściana pozbawiona jest drzwi i okien, lub w szczególnych przypadkach nawet 1,5 metra – gdy pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić ten dokument przed podjęciem ostatecznej decyzji co do projektu, ponieważ te dodatkowe metry odległości bardzo zwiększają możliwości projektowe.

Parterowy, piętrowy czy z poddaszem – jaki projekt domu na wąską działkę o szerokości 12 metrów?

Liczba poziomów w przypadku bardzo wąskich działek ma olbrzymie znaczenie. W takiej sytuacji zwykle nie buduje się domów parterowych, ponieważ musiałyby one wyróżniać się bardzo niewielkim metrażem lub taki dom musiałby mieć kształt długiego i wąskiego prostokąta, co zdecydowanie wpłynęłoby niekorzystnie na ustawność i wygodę dostępu do poszczególnych pomieszczeń.

Gotowe projekty domów na bardzo wąskie działki do 12 m lub poniżej 12 metrów, to z reguły domy piętrowe lub z poddaszem użytkowym. Dzięki dodatkowej kondygnacji można zyskać dużo więcej powierzchni do swobodnego zaaranżowania pokoi dla domowników, a tym samym – zamieszkać w domu na wąskiej działce nawet z większą rodziną.

Domy szeregowe – idealne na wąskie działki poniżej 12m szerokości. Niższe koszty budowy domu.

Wśród projektów na wąską i podłużną działkę do 12 metrów dominują projekty domów piętrowych szeregowych. Zazwyczaj są to budynki realizowane na niewielkich pasach ziemi, która jest bardzo cenna. Oznacza to nieco inne wykorzystanie terenu – piętrowe budynki z dwiema ścianami ślepymi pozwalają na zmniejszenie odległości od granicy działki. Budowa szeregowca wzdłuż działki sprawia, że każdy z segmentów dysponuje niewielkim kawałkiem ogrodu lub podjazdem, co jednak w przypadku wielu współczesnych rodzin jest rozwiązaniem idealnym. Inwestorom planującym budowę osiedli domów wielorodzinnych na wąskich działkach 12m polecamy liczne projekty domów szeregowych lub bliźniaków dostosowane pod ten specyficzny parametr parceli.

Dom na działce 12 m - jaki rodzaj dachu wybrać?

Pokrycie dachowe nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o domy jednorodzinne na wąskiej 12 metrowej działce. W licznych proponowanych projektach znajdują się zarówno domy z dachem dwuspadowym, jak i te z dachem kopertowym, czy nawet płaskim. Zazwyczaj w takich projektach kalenica dachu zwrócona jest równolegle w stosunku do dłuższej granicy działki. W przypadku dachów dwuspadowych warto wziąć kalenicę pod uwagę planując budowę domu z poddaszem użytkowym lub z fotowoltaiką – by uwzględnić jak najlepsze ustawienie dachu względem kierunku padania światła słonecznego.

Czy można wybudować dom na wąskiej działce o szer. 12 metrów? Przegląd projektów na domista.pl

Projekty domów na działkę 12 m to bardzo wąska grupa, w której należy uwzględnić nie tylko przepisy prawa budowlanego, ale również komfort użytkowania domu. Wśród nich najczęściej dominują projekty domów z dwiema ścianami ślepymi lub z zaślepioną jedną ścianą, co pozwala nieco „rozszerzyć” dom kosztem bliższej odległości od granicy działki. Zazwyczaj są to domy piętrowe lub z poddaszem użytkowym, choć zdarzają się także projekty małych domów parterowych, przeznaczone głównie dla par lub rodzin 2+1.

Wąska działka nie przeszkadza w zaprojektowaniu dla domu garażu, pralni, kotłowni czy innych pomieszczeń. W takim budynku może znaleźć się różna liczba sypialni, a nawet pomieszczenia dodatkowe, takie jak pralnia czy spiżarnia. Zakup bardzo wąskiej działki o szerokości 12 m to dobry pomysł, szczególnie gdy przemawiają za tym inne korzyści – na przykład świetna lokalizacja czy niska cena parceli. Z pewnością uda się znaleźć dla takiej działki właściwy projekt domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *