Projekty domów na wąską działkę do 16m

Projekty domów na wąską działkę do 16m

Podpowiadamy jaki wybrać projekt domu na działkę o szerokości 16 metrów. Katalog domista.pl

Zakup wąskiej działki budowlanej może okazać się świetną inwestycją – o ile przemawiają za tym różne korzyści. Czy dla takiej działki trudno zaprojektować dom? Należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów, by zaprojektowany budynek był jednocześnie komfortowy i zgodny z prawem budowlanym, ale jak najbardziej - jest to możliwe. Czym wyróżniają się projekty domów na wąską działkę 16 m?

Co mówią przepisy prawa budowlanego o wąskich na 16m działkach? Czy można wybudować dom na takiej działce?

Według prawa nie ma minimalnej szerokości, jaką może mieć działka, czy też zbudowany na niej dom. Jednak przepisy określają, jaka powinna być odległość ścian domu od granicy działki, i to w dość precyzyjny sposób. Zasadniczo jest to 4 metry, jednak w przypadku ścian ślepych – 3 metry. Czy można wybudować dom na działce o szerokości 16m? Oczywiście, że tak. Zanim zdecydujemy się na konkretną działkę, należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub miejscowymi warunkami zabudowy, które często dookreślają, jaka powinna być konkretna odległość krawędzi domu od sąsiedniej parceli i pozwalają korzystniej rozplanować przestrzeń na działce.

Jakie domy najczęściej buduje się na działkach 16 m szerokości? Zobacz ofertę domów parterowych.

W biurach projektowych dostępne są zarówno projekty domów jednorodzinnych na wąską 16m działkę, jak i bliźniaków czy szeregowców – dla inwestorów planujących budowę osiedli wielorodzinnych. W ich przypadku wąska działka może być atutem, gdyż umożliwia wykorzystanie projektów budynków ze ścianą ślepą po obu stronach – wolnej i przyległej do drugiego segmentu - i tym samym optymalne wykorzystanie całej szerokości działki, a następnie podzielenie jej na niewielkie parcele dla każdej z zamieszkujących tam rodzin. Takie rozwiązanie bardzo często wykorzystuje się na działkach miejskich i podmiejskich.

Zazwyczaj gotowe projekty domów na działkę 16 m obejmują budynki piętrowe lub z poddaszem użytkowym. Dzięki temu dom nie przybiera zbyt wydłużonego kształtu, a pomieszczenia na dolnej i górnej kondygnacji mogą zostać rozmieszczone w sposób wygodny w użytkowaniu i zaprojektowane z myślą o ich ustawności.

Usytuowanie domu z poddaszem użytkowym na działce wąskiej 16m względem stron świata

Domy na wąską działkę 16 m muszą uwzględniać nie tylko powierzchnię użytkową i odległość od granic, ale również usytuowanie budynku względem stron świata. Wszystko po to, aby ściana ślepa, o ile jest w projekcie, mogła stanąć po stronie północnej, a w przypadku dachu dwuspadowego z poddaszem – aby okna połaciowe lub te w ścianie szczytowej mogły być skierowane w stronę południową, co zapewni najlepszy dopływ światła słonecznego. Oglądając projekt domu jednorodzinnego warto zwrócić uwagę na ten właśnie aspekt. Gotowe projekty domów przygotowywane są zwykle właśnie z myślą o czterech stronach świata, aby inwestor mógł wybrać najlepszą dla swojej rodziny konfigurację pomieszczeń.

Jaki projekt domu jednorodzinnego na wąską działkę 16 metrów - z garażem czy bez garażu?

W przypadku wąskich działek nie ma problemu ze znalezieniem projektu domu działka 16m z garażem. Jeżeli dom ma kształt prostokąta i stoi równolegle do dłuższej krawędzi działki, wówczas najczęściej garaż i drzwi wejściowe usytuowane są przy krótszej krawędzi. Tak wygląda większość projektów, w których działka skierowana jest krótszą krawędzią w stronę drogi dojazdowej. W przeciwnym przypadku, gdy działka leży równolegle z drogą, ciekawym rozwiązaniem może być wybór garażu od stroju frontowej, ale umieszczonego na dłuższej krawędzi domu. Jednym ze sposobów na ciekawe usytuowanie garażu względem domu na wąskiej działce może być garaż wolnostojący lub wiata garażowa, w której przypadku nie ma konieczności stosowania się do przepisów mówiących o tym, jaką ma mieć ona odległość do sąsiedniej działki.

Na co zwracać uwagę przy przeglądaniu projektów domów na działkę 16m? Miejscowy plan zagospodarowania.

Istnieje kilka kryteriów, które warto wziąć pod uwagę przy domu budowanym na działce o szerokości 16 m: a) zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego b) wykorzystanie do maksimum przepisów prawnych pozwalających na budowę domu bliżej granicy działki, lub nawet na jej granicy (w szczególnych przypadkach) c) usytuowanie działki względem drogi dojazdowej, co będzie miało wpływ na umiejscowienie garażu i drzwi frontowych d) to jak dom na danej działce będzie zwrócony w stronę poszczególnych stron świata e) umieszczenie salonu z wyjściem na taras w części działki ułatwiającej otwarcie tego pomieszczenia w kierunku ogrodu f) liczbę kondygnacji pozwalającą zwiększyć powierzchnię użytkową przy wąskim domu. W dużym asortymencie domów projektowanych specjalnie z myślą o bardzo wąskich, 16-metrowych działkach z pewnością uda się znaleźć projekt idealny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.