Projekty domów z płaskim dachem

Projekty domów z płaskim dachem

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu z dachem płaskim od 2 do 15 stopni nachylenia?

Dachy płaskie są bardzo charakterystyczne dla jednego typu domów – nowoczesnego, wzorowanego na hollywoodzkich willach. Dom z dachem płaskim daje mnóstwo swobody, pozwala na pewnego rodzaju oszczędności oraz zapewnia elastyczność rozbudowy.

Dach płaski – czym się charakteryzują domy jednorodzinne ze stropodachem? Sprawdźmy wady i zalety.

Domy z płaskim dachem to nie tylko budynki jednorodzinne, ale również dwurodzinne, w zabudowie szeregowej lub wielorodzinne. Wśród projektów domów z dachem płaskim można znaleźć niewielkie domy o powierzchni 50-100m2 oraz przestronne wille o bardzo innowacyjnym designie i powierzchni powyżej 200m2. Z pewnością wśród licznych projektów z tej kategorii znajdą coś dla siebie i swoich rodzin inwestorzy poszukujący gniazdka dla swojej małej rodziny, czy też budujący się wraz z innymi inwestorami na wspólnej działce.

Plany te nie uwzględniają typowego pokrycia dachowego. Są to zatem projekty o bardzo prostej konstrukcji, w kształcie prostopadłościanu lub wielokątnej bryły z charakterystycznymi wykuszami, cofnięciami czy półokrągłymi ścianami. W kategorii projektów domów z dachem płaskim znaleźć można domy z garażem jedno-lub dwustanowiskowym, z garażem w piwnicy lub przylegającym do budynku, z możliwością zaaranżowania na dachu tarasu, z podpiwniczeniem lub bez niego. To najczęściej przestronne budynki parterowe o sporej powierzchni, ale domy z płaskim dachem o dwóch kondygnacjach dobrze sprawdzą się także na wąskich działkach o ograniczonej przestrzeni, ze względu na swą prostą bryłę.

Dla kogo dom z płaskim dachem będzie najlepszą opcją? Kiedy decydować się na projekty domów "bez dachu"?

To rodzaj domu nowoczesnego, w stylu hollywoodzkiej willi, który charakteryzuje się przede wszystkim niebanalnym designem, wykorzystaniem dużych ilości przeszkleń i ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych w celu zbudowania wrażenia monumentalności. Taki gotowy projekt domu będzie dobrym rozwiązaniem dla inwestorów budujących się na młodych osiedlach domków jednorodzinnych właśnie w takim stylu. Może też się okazać dobrym wyborem dla tych, którzy mają w przyszłości plany rozbudowy domu o dodatkową kondygnację – ten rodzaj dachu umożliwia to znacznie bardziej niż wymyślne konstrukcje poszycia dachowego.

Te projekty domów cechuje tak pożądany w dzisiejszych czasach minimalizm, który doskonale komponuje się z modernistycznym stylem. To korzystne rozwiązanie dla osób, które pragną zamieszkać w domu o prostej bryle, łatwym w aranżacji, a jednocześnie trochę nietypowym. Takie domy cechuje brak jakichkolwiek skosów i poddaszy, a zatem są one bardzo łatwe do urządzenia, co również może się okazać decydującym kryterium.

Koszty budowy domu z płaskim dachem – domista.pl

W przypadku projektów domów z płaskim dachem, ten rodzaj budowli jest dość oszczędny. Nie wymaga on zakupu pokrycia dachowego oraz specjalistycznego montażu dachu, a zatem koszty budowy można pomniejszyć o ten właśnie wydatek. Również ze tego samego powodu, taki budynek jest łatwiejszy w budowie, ponieważ bazuje na prostej bryle, nie wymagającej specjalnych zastosowań konstrukcyjnych. Takie projekty domów z płaskim dachem są względnie niedrogie, ponieważ ich wnętrza bardzo łatwo się projektuje. W domach z płaskim dachem istnieje na przykład możliwość umieszczenia schodów czy balkonu niemal w dowolnym miejscu, co daje szansę swobodnego zaplanowania przestrzeni zgodnie z wizją architekta. Gotowe projekty domów są bardzo różnorodne i uwzględniają takie aspekty jak usytuowanie domu względem stron świata lub wjazdu na posesję, albo umiejscowienie budynku na działce o charakterystycznych właściwościach – posiadającej spadek terenu lub bardzo wąskiej.

Domy z dachem płaskim to również bardzo często wybierany wariant domu energooszczędnego. Duża liczba przeszkleń, charakteryzująca domy w nowoczesnym stylu, daje odpowiednią ilość naturalnego światła, które dom chłonie i zatrzymuje we wnętrzu. Takie przeszklenia są idealne dla domów z wyjściem na taras, zarówno ten zabudowany, wpisujący się w harmonijny układ budynków, jak i otwarty, współgrający z jego idealną prostotą i oszczędnością formy.

Estetyka budynków z płaskim dachem

Tym, co najdobitniej wyróżnia dom z płaskim dachem wśród innych domów, jest jego prosty, minimalistyczny kształt. Domy takie nie przedstawiają banalnego "przerostu formy nad treścią", są dokładnie takie, jakie się wydają. Kojarzą się za to z zachodnim przepychem, elegancją i prestiżem. Najlepiej prezentują się w odcieniach klasycznej bieli, ewentualnie z szarością czy brązem niektórych elementów elewacji, przez co są jedną z najskromniejszych, a przy tym najbardziej luksusowych propozycji w ofercie projektów. Surowość pionów i poziomów wspaniale komponować się będzie z bujnym, kolorowym ogrodem, dlatego to świetne miejsce dla rodzin skupionych na prostocie życia rodzinnego.

To domy, które doskonale wpasowują się w estetykę osiedli nowoczesnych domków jednorodzinnych w centrum miasta, ale też pięknie wyglądają na tle łąk, lasów i pól, zbudowane na działce z daleka od jakiegokolwiek sąsiedztwa. Te budynki są z pewnością ponadczasowe i za kilkadziesiąt lat będą się prezentowały równie imponująco, co obecnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.