Projekty domów z kuchnią od frontu

Projekty domów z kuchnią od frontu

Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu z kuchnią zlokalizowaną po tej samej stronie co wejście do domu?

Wygodna, przestronna kuchnia to serce każdego domu. Wybierając gotowe projekty domów warto zwrócić uwagę na sposób jej usytuowania względem stron świata oraz pozostałych pomieszczeń. Dzięki wybraniu właściwej pozycji kuchni można wydobyć wiele jej walorów estetycznych oraz użytkowych.

Kuchnia od frontu – czym się charakteryzuje?

Obecnie dużą wagę w planach architektonicznych przywiązuje się do usytuowania poszczególnych pomieszczeń względem wjazdu na posesję. Kuchnia od frontu jest bardzo ciekawym rozwiązaniem przestrzennym, które pozwala na zmaksymalizowanie użyteczności kuchni jako centralnego pomieszczenia w każdym domu. Zazwyczaj domy, które posiadają ją od strony wejściowej, są zwrócone frontem do południa. Jest to korzystne umiejscowienie kuchni, ponieważ dzięki temu przez większość dnia jest ona właściwie oświetlona. Jednocześnie w ciągu dnia słońce nie wpada zbyt intensywnie przez jej okna, dzięki czemu unika się zbytniego nagrzewania kuchni. To pomieszczenie nie potrzebuje dodatkowego dogrzewania światłem słonecznym, gdyż prace kuchenne generują same z siebie dużą ilość ciepła pozwalającego na ogrzanie kuchni.

Mając okna kuchni zwrócone ku frontowi, bez względu na to, z której strony pada słońce, domownicy wykonujący codzienne prace mają doskonały wgląd na to, co dzieje się przy bramie wjazdowej do domu. To bardzo ważny aspekt. Dzięki niemu spędzając czas na kuchennych czynnościach można jednocześnie obserwować, kto przyjeżdża do domu, lub przejeżdża ulicą.

Kto powinien się zainteresować frontową kuchnią?

Inwestorzy, którzy wybierają gotowe projekty z kuchnią od frontu, zwykle mają bardzo sprecyzowane oczekiwania co do tego, jak ma wyglądać ich przyszłe życie rodzinne. Kuchnia odgrywa w takim projekcie istotną rolę i stanowi centrum całego domu. Bardzo często projekty mające kuchnię z przodu to plany domów, w których salon ma charakter otwarty i połączony jest z kuchnią oraz jadalnią. Z pewnością to rozwiązanie docenią inwestorzy, którzy uwielbiają życie rodzinne i dużo czasu spędzają w domu na wspólnym przygotowywaniu posiłków z innymi domownikami, spożywaniu ich i relaksie w salonie.

Domy, które mają kuchnię od frontu na domista.pl

Z reguły kuchnia od strony frontowej jest centralnym pomieszczeniem w domach, które mają wjazd od południa. Są to zarówno domy parterowe, jak i piętrowe oraz te z poddaszem użytkowym. Wśród projektów domów z kuchnią od wejścia znajdują się zarówno niewielkie domy o powierzchni do 100m2, jak i te ogromne wille. Ten sposób rozmieszczenia pomieszczeń bardzo często charakteryzuje się wyraźnym podziałem na strefę dzienną i nocną. Nocna zlokalizowana jest na poddaszu lub na piętrze, a w przypadku domów parterowych na kształt litery L – zajmuje odrębne skrzydło budynku. Strefa dzienna to natomiast usytuowane na parterze kuchnia, jadalnia oraz salon i pomieszczenia gospodarcze – w tym również garaż i kotłownia.

Zalety kuchni od strony wejściowej (od drogi / ulicy)

Projekty domów z kuchnią od strony wejściowej są bardzo chętnie wybierane przez współczesnych inwestorów, którzy cenią sobie życie rodzinne. Oprócz walorów typowo użytkowych, takich jak możliwość obserwowania tego, co dzieje się przy wjeździe na posesję, ma to również sporo zalet technicznych. Biorąc pod uwagę usytuowanie frontu domu pod względem konkretnej strony świata i wykorzystując zdolność kuchni do samodzielnego ogrzewania się, można na tym zyskać również finansowo. Taka kuchnia może pozwolić zminimalizować ilość energii cieplnej koniecznej do ogrzania budynku.

Jakie projekty domów jednorodzinnych z kuchnią od frontu będą najlepsze dla Twojej rodziny?

Decydując się na dom z kuchnią od frontu inwestor powinien zwrócić swoją uwagę na gotowe projekty domów, które ten aspekt uwzględniają. Dobrze wykonany plan architektoniczny uwzględni parametry działki budowlanej oraz możliwości jej zagospodarowania. Szeroki asortyment planów z kuchnią od frontu pozwala na dobranie konkretnego projektu, który pozwoli na wykorzystanie aspektów domu względem czterech stron świata. To z kolei umożliwi oszczędne gospodarowanie energią cieplną wytwarzaną przez zamontowany w kotłowni piec, i ułatwi maksymalne wykorzystanie do ogrzewania pomieszczeń światła słonecznego wpadającego przez duże okna po najbardziej nasłonecznionej stronie budynku.

Koszty realizacji projektu

Gotowe projekty z kuchnią od frontu są nie bardziej kosztowne aniżeli domu z kuchnią zlokalizowaną w innej części domu. Ponadto, realizacja takiego projektu również nie wymaga specjalnych zmian konstrukcyjnych ani montażu dodatkowych instalacji, ponad te, które powinny znajdować się w każdym dobrze zaopatrzonym domu. Inwestorzy, którzy decydują się na projekt domu z kuchnią od wejścia nie kierują się w tym przypadku względami finansowymi, a raczej aspektami funkcjonalnymi takiego rozwiązania. Dom mający okna kuchni otwierające się bezpośrednio na wjazd do posesji jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i praktycznym. Wiedzą o tym wszyscy, którzy spędzają w kuchni dużo czasu, nie tylko na gotowaniu, lecz również na wielu innych czynnościach, które wymagają odpowiednich warunków, a takie właśnie stwarza kuchnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.