Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?
Jaki wybrać projekt domu – parterowego czy z poddaszem? Który lepiej spełni oczekiwania Twojej rodziny? Czy liczba kondygnacji domu ma znaczenie, gdy chodzi o koszty eksploatacji lub komfort użytkowania? Sprawdźmy, jakie są wady i zalety domów parterowych i z poddaszem użytkowym!
Jakie są koszty budowy domu parterowego i z poddaszem?
Dom z poddaszem o tej samej powierzchni użytkowej co dom parterowy, będzie miał około połowę mniejsze fundamenty oraz powierzchnię dachu. Pod tym względem projekt domu z poddaszem będzie tańszy w realizacji. Jednak w przypadku dwóch kondygnacji należy doliczyć koszty budowy schodów oraz stropu, których w budynku parterowym nie ma. Wybierając dom jednokondygnacyjny należy liczyć się z tym, że chcąc mieć dużą przestrzeń mieszkalną, trzeba poświęcić na nią duży kawałek działki. To z kolei wiąże się albo ze zmniejszeniem powierzchni ogrodu i miejsca do rekreacji, albo z koniecznością kupna bardzo dużej, a więc kosztownej działki.
Tak naprawdę jednak koszty budowy mogą się diametralnie różnić w przypadku dwóch projektów. Przykładowo, budowa dachu domu z poddaszem o małej powierzchni całkowitej, ale posiadającego wieżyczki, lukarny, okna dachowe, kominy czy inne elementy konstrukcyjne, może okazać się bardzo kosztowna w realizacji. Inaczej niż w przypadku dachu na domu parterowym, ale o prostej, pozbawionej kosztownych detali konstrukcji. Jeśli chodzi o fundamenty różnice te są dużo mniej wyraźne i wylanie ich kosztuje z reguły o tyle więcej, o ile większa jest ich powierzchnia.
Czym różnią się koszty ogrzewania i użytkowania?
Ogrzewanie domu to zdecydowanie najważniejszy koszt, często determinujący nie tylko wybór systemu grzewczego, ale również samego rodzaju domu. Koszty użytkowania, takie jak zużycie wody czy energii elektrycznej, nie mają większego znaczenia gdy porównuje się liczbę kondygnacji domów. Zużycie zależy bowiem od stylu życia, przyzwyczajeń oraz liczby domowników i z reguły kształtują się podobnie bez względu na rodzaj domu.
Zakładając ten sam system ogrzewania, prostą kubaturę i podobną powierzchnię użytkową, zużycie ciepła będzie w większości przypadków wyższe w domu parterowym. W domach z poddaszem najczęściej intensywnie ogrzewa się tylko parter, gdzie zlokalizowana jest strefa dzienna. Na górze, w sypialniach, może być nieco chłodniej, co jest wskazane dla komfortowego snu. W dodatku powietrze ogrzane na parterze unosi się ku górze, co pozwala w aż połowie domu przykręcać grzejniki. W domu parterowym przy zmniejszonym ogrzewaniu w sypialniach różnica temperatur pomiędzy strefą nocną a dzienną byłaby znacząca, co mogłoby powodować dyskomfort domowników.
Spore znaczenie może mieć też wybór okien dachowych, których kąt nachylenia sprawia, że w sypialniach na poddaszu nawet w chłodne, ale dość słoneczne dni, może być przyjemnie, gdy wykorzysta się ciepło wpadające przez te okna w okresie, gdy natężenie słońca jest największe. Dobrze opracowany projekt domu parterowego, jak i z poddaszem użytkowym z pewnością uwzględni najkorzystniejszy dla powierzchni i kubatury budynku system ogrzewania – tak, aby koszty utrzymania domu były możliwie jak najniższe, przy utrzymanym wysokim komforcie życia domowników.
Jakie są zalety domów: parterowych i z poddaszem?
Największe zalety domu parterowego to:
- stylowy wygląd, umożliwiający efektowne wkomponowanie domu w otaczającą go zieleń;
- brak barier w postaci schodów – co jest istotne dla osób starszych i rodziców małych dzieci;
- swoboda aranżacji – proste ściany umożliwiają zakup gotowych mebli w standardowych wymiarach, które są dużo tańsze niż te robione pod zamówienie;
- sprawniejsza komunikacja pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami;
- sprawna realizacja – w przypadku prostej bryły i konstrukcji dachu, nie wymagająca budowy stropu i izolacji poddasza;
Zalety domu z poddaszem użytkowym? Oto one:
- umowne oddzielenie strefy dziennej (parter) od nocnej (poddasze) sprzyjające komfortowi wypoczynku bez względu na styl życia domowników;
- okna dachowe, umieszczone w ścianie szczytowej czy lukarny dają możliwość spoglądania na okolicę z góry;
- skośne ściany tworzą niesamowity, przytulny klimat;
- mniejsza kubatura pomieszczeń na poddaszu ułatwia ich ogrzanie;
- są tańsze w ogrzewaniu, a często również w budowie z uwagi na mniejszą powierzchnię zabudowy;
- nie zajmują wiele miejsca – można je budować również na mniejszych działkach bez straty powierzchni terenu do rekreacji;
Jakie są wady domów parterowych i z poddaszem?
Wady domów parterowych:
- duża powierzchnia zabudowy, czyli konieczność posiadania dużej działki lub ograniczenia się co do metrażu domu;
- spore koszty ogrzewania – ciepło przenika przez więcej powierzchni;
- w przypadku mniejszych domów trudno jest wyraźnie oddzielić strefę dzienną od nocnej;
- spore koszty budowy wynikające z większych fundamentów i połaci dachu, szczególnie przy dużej powierzchni;
- często konieczność zastosowania dużych przeszkleń, aby móc prawidłowo doświetlić dom;
Wady domów z poddaszem:
- bariera architektoniczna w postaci schodów;
- problemy z umeblowaniem pomieszczeń na poddaszu – szczególnie przy niskich ścianach kolankowych – konieczność robienia mebli "skośnych" pod wymiar;
- skośne ściany bywają problemem w przypadku wysokich osób, które mogą nie czuć się komfortowo w tych dość niskich pomieszczeniach;
- konieczność wykonania izolacji dachu i zastosowania droższych, lepszych materiałów na jego pokrycie, izolujących również od niepożądanych dźwięków;
- często konieczność zakupu kosztownych okien połaciowych;
Lepszy dom z poddaszem czy parterowy?
Który dom opłaca się budować? Co wybrać – projekt domu z poddaszem użytkowym, czy projekt domu parterowego? Odpowiedź jest niejednoznaczna, jak w przypadku każdego pytania tego typu. Inwestor, który planuje budowę domu, musi zadać sobie kilka pytań:
- jakiej powierzchni działkę ma do dyspozycji?
- jakie warunki określa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?
- jak liczna jest jego rodzina i ile sypialni potrzebuje?
- czy w skład rodziny wchodzą osoby z niepełnosprawnością, seniorzy z trudnościami z poruszaniem się lub małe dzieci, a może planuje się powiększenie rodziny?
- jaki jest budżet na budowę domu?
Odpowiadając sobie na te pytania, określi się własne potrzeby, takie jak liczba kondygnacji, powierzchnia użytkowa czy możliwości zabudowy na danej działce. W ten sposób uda się zawęzić nieco pole poszukiwań właściwego gotowego projektu domu jednorodzinnego.
Dla wielu inwestorów liczą się też ich prywatne preferencje. Jedni nie wyobrażają sobie wchodzenia po schodach za każdym razem, gdy zapomną czegoś z sypialni. Z kolei inni zawsze marzyli, by zasypiać wpatrując się w gwiazdy przez okno połaciowe na poddaszu. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma tyle samo wad, co zalet, dlatego czynniki indywidualne również warto brać pod uwagę – oczywiście po uprzednim rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw, o których mówi rozsądek i racjonalne kalkulacje.