Ile łazienek w nowym domu?
Posiadacze dużych rodzin z pewnością wzdychają na samą myśl o tym, jak wspaniale byłoby mieć ogromny dom, w którym do każdej sypialni przynależałaby osobna łazienka z toaletą. Wreszcie nie trzeba by denerwować się każdego ranka oczekiwaniem na swoją kolej do porannego golenia, czy irytować na ślady pasty do zębów na umywalce. Trzeba jednak wrócić do rzeczywistości, w której przeciętny inwestor przenoszący się do własnego, nowo wybudowanego domu musi pomimo najszczerszych chęci ograniczać się co do powierzchni zabudowy. Wysokie koszty skutecznie zniechęcają do posiadania łazienek przy każdej sypialni. Jednak codzienne bolączki związane z walkami o czas spędzany w tym pomieszczeniu każą zastanowić się, czy więcej niż jedna łazienka to jednak nie byłoby lepsze rozwiązanie. Ile łazienek i toalet w nowym domu warto wygospodarować?
Ile łazienek? Tyle ile potrzebujesz!
Nie ma oczywistej odpowiedzi na pytanie, ile łazienek w nowym domu powinno być. Analizując gotowe projekty domów warto jednak zwrócić uwagę na tę kwestię i nie dokonywać zbyt prędko na drodze adaptacji projektu zamiany dwóch łazienek na jedną celem zwiększenia powierzchni salonu czy sypialni. Projektanci, którzy wykonują swoje plany biorą pod uwagę aspekty, o których często nie myśli się na etapie wyboru projektu, mając w głowie jedynie olbrzymie koszty budowy.
Inaczej kształtuje się potrzeba łazienki u rodzin z kilkorgiem dzieci, a inaczej u pary emerytów. Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi będą miały zapotrzebowanie na zupełnie inny rodzaj i rozmiar łazienki, niż pozostali domownicy. Każdy z inwestorów ma też nieco odmienną wizję swojego wymarzonego domu, związaną z własnymi przyzwyczajeniami i poziomem życia, do jakiego przywykł.
Od czego zależy ilość łazienek w domu?
To, ile łazienek powinno być w nowym domu jest kwestią bardzo indywidualną. Nie da się jednak ukryć, że najważniejszym kryterium powinna być oczywiście liczba domowników. Dla pary lub rodziców z dzieckiem jedna łazienka może okazać się liczbą wystarczającą, aby każdy mógł korzystać z niej swobodnie. Jednak w przypadku czterech lub więcej domowników czasem nawet dwie łazienki to nieco zbyt mało.
Gdy bierze się pod uwagę projekt małego domu, warto pomyśleć o tym, aby łazienka i toaleta były osobno. To bardzo upraszcza sprawę, szczególnie kiedy mają tam mieszkać 3-4 osoby, a projekt nie przewiduje większej liczby łazienek z uwagi na skromny metraż. Dzięki takiemu rozwiązaniu domownicy mogą swobodnie korzystać z toalety i umywalki, nawet gdy jeden z nich bierze długą, relaksującą kąpiel w łazience.
Liczba łazienek w domu zależy też od liczby kondygnacji. Trudno mówić o komforcie korzystania z toalety, gdy sypialnie znajdują się na górze, a łazienka na dole. Bardzo często w domach, które mają być zamieszkiwane przez rodziców, dzieci i dziadków, dziadkom wydziela się osobną łazienkę odpowiadającą ich potrzebom. Może to być na przykład łazienka z prysznicem walk-in, pozbawiona progów, za to wyposażona w uchwyty, ułatwiające kąpiele osobom mającym trudności z poruszaniem się.
Ile łazienek w domu parterowym?
W mniejszych domach parterowych zazwyczaj inwestorzy decydują się na jedną łazienkę z toaletą. Jeśli metraż na to pozwala – wówczas toaleta i łazienka są osobnymi pomieszczeniami. W przestronniejszych domach z jedną kondygnacją duża łazienka z toaletą zazwyczaj usytuowana jest w pobliżu sypialni, by wygodniej było korzystać z niej rano i wieczorami, a oprócz niej w pobliżu strefy dziennej (czyli salonu i kuchni) lokuje się niewielką osobną toaletę. Tym sposobem można znacząco ograniczyć konieczność poruszania się po domu na duże odległości. Jedna łazienka i dwie toalety rozmieszczone przy obu strefach pozwalają naprawdę wygodnie korzystać z tych pomieszczeń, biorąc pod uwagę tryb życia wielu rodzin.
Duże parterowe domy, te powyżej 150 m2 bardzo często mają jedną sypialnię typu master bedroom – z osobną garderobą i łazienką na dwie umywalki, przeznaczoną dla gospodarzy, oraz łazienkę wspólną dla pozostałych domowników w okolicy ich sypialni. Zazwyczaj, gdy projekt domu parterowego uwzględnia pomieszczenia takie jak gabinet lub część gospodarczą, przeznaczoną na potrzeby prowadzenia firmy w domu, wówczas do tego pomieszczenia warto dołączyć osobną toaletę z umywalką.
Ogólną zasadą jest: jedna łazienka na jedną kondygnację domu. Wiele jednak zależy od tego, jak dużą powierzchnię ma dom parterowy. W przypadku wielkich rezydencji jedna łazienka i osobne WC to może być zbyt mało, by mówić o komfortowym użytkowaniu takiego domu.
Ile łazienek w domu piętrowym?
Wybierając projekt domu piętrowego należy uwzględnić w nim przynajmniej dwie łazienki. Projektanci bardzo często ograniczają koszty budowy takiego domu, lokując w nim tylko dwa lub trzy pomieszczenia (1 łazienka+2 toalety), dzięki którym mieszkanie staje się naprawdę wygodne. Otóż, najczęściej w domach piętrowych lub z poddaszem użytkowym na górze znajduje się strefa sypialniana. Dla wygody użytkowników jedna łazienka powinna znajdować się właśnie na tej kondygnacji. Może ona być połączona z WC lub osobna – tu wiele zależy od możliwości danego projektu oraz budżetu inwestorów. W strefie dziennej na parterze warto mieć jednak przynajmniej WC – z którego z pewnością będzie się często korzystać podczas codziennych zajęć.
Jakie są koszty budowy i wykończenia dodatkowej łazienki?
Zdecydowanie warto mieć w domu więcej niż jedną łazienkę, albo przynajmniej dodatkowe WC. Powinna to być jednak decyzja przemyślana, głównie z uwagi na koszty, jakie trzeba ponieść. Oprócz konieczności wygospodarowania miejsca na dodatkowe pomieszczenie, trzeba liczyć się też z:
- Koniecznością wykonania dodatkowych przyłączy wodno-kanalizacyjnych;
- Budową wentylacji dla tego pomieszczenia;
- Systemem ogrzewania;
- Kosztami kupna sanitariatów liczonymi podwójnie;
- Koniecznością systematycznego korzystania z łazienki, aby nie doszło do zastoju wody, a co za tym idzie, również powstawania grubego osadu kamiennego wewnątrz rur;
- Kosztami kładzenia posadzki i kafelkowania ściany w łazience;
- Kosztami dodatkowych mebli, dodatków, ozdób;
- Koniecznością sprzątania liczonego podwójnie;
Gdy chodzi o eksploatację dwóch łazienek, nie trzeba się obawiać – przy niezmiennej liczbie użytkowników i ich mniej więcej ustalonych preferencjach korzystania z toalet i łazienek, zużycie wody nie wzrasta wraz z większą liczbą łazienek, ponieważ korzysta się z nich tak samo, jak przy jednej. Może się jednak okazać, że w przypadku jednej łazienki sanitariaty będą zużywać się nieco szybciej, ponieważ będą użytkowane częściej.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, koszty budowy dodatkowej łazienki to od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od metrażu lub jakości użytych materiałów. Nieco niższy będzie koszt wybudowania i wykończenia niewielkiego WC z umywalką. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wydatki na wykonanie wentylacji, przyłączy czy poprowadzenia choćby rury centralnego ogrzewania będą bardzo podobne dla małego WC, jak dla łazienki mającej oprócz tego jeszcze kabinę prysznicową. Dlatego przy większej liczbie domowników warto pomyśleć o tym, by po prostu mieć w domu dwie osobne łazienki połączone z toaletą.
Pralka w łazience – kiedy jest dobrym pomysłem?
W wielu domach ze względu na metraż nie można sobie pozwolić na osobną pralnię. Nie zawsze jest to konieczne, w końcu w większości domów pralka i suszarka nie są urządzeniami użytkowanymi przez cały czas, a jedynie włączanymi raz na kilka dni.
Nowoczesny projekt domu z pralnią to świetna sprawa na przykład wtedy, gdy na małym metrażu trzeba zmieścić jedną łazienkę z osobnym WC, a sam dom ma być przystosowany dla 3-4 domowników. W sytuacji, gdy w domu jest tylko jedna łazienka, i to o niezbyt dużej powierzchni, wstawianie do niej pralki nie jest dobrym pomysłem. Wtedy robienie prania może być utrudnione w godzinach porannych lub wieczornych, gdy inni domownicy biorą kąpiel. Może to też sprawić, że w łazience będzie zbyt mało miejsca do przechowywania tekstyliów czy kosmetyków.
Pralka w łazience sprawdzi się w budynkach piętrowych, w których na górze zlokalizowana jest strefa nocna z sypialniami, a na parterze znajduje się druga łazienka z toaletą. W takich domach, gdzie wszystkie garderoby w domu znajdują się u góry, w pobliżu sypialni, przebieranie się i pranie ubrań skoncentrowane jest właśnie na górnej kondygnacji. Projekty nowoczesnych domów uwzględniają też na przykład specjalne zsypy w sypialniach, które prowadzą prosto do koszy na pranie umieszczonych w pralni na dolnej kondygnacji, w piwnicy lub w łazience na parterze.
Ile łazienek dla 4-osobowej rodziny?
Klasycznym modelem rodziny jest 2+2. Bez względu na to, czy w rodzinie już jest dwoje dzieci, czy też para dopiero planuje potomstwo w przyszłości, warto na etapie projektowania zastanowić się nad odpowiednią liczbą łazienek. Niemowlaki i małe dzieci wymagają wciąż uwagi, więc nawet gdy ma się jedną łazienkę, kąpiąc maluchy trzeba je stale pilnować – zatem nie ma mowy o konieczności brania prysznica przez rodziców w czasie gdy siedzą w wannie. Jednak gdy dzieci dorastają i stają się bardziej samodzielne, należy im zapewnić odrobinę prywatności podczas kąpieli, co oznacza, że może być trudno pogodzić interesy wszystkich czworga domowników przy jednej łazience, tym bardziej połączonej z toaletą.
Przy 4-osobowej rodzinie idealnie sprawdza się taki model: projekt domu z master bedroom, co oznacza odrębną garderobę i łazienkę połączoną z toaletą, tylko na użytek rodziców, oraz łazienka i osobne WC w pobliżu sypialni dzieci oraz strefy dziennej. Można też postawić na inny wariant – projekt domu z jedną sypialnią na parterze i pozostałymi dwiema na górze oraz łazienkami na każdej kondygnacji, co pozwoli na korzystanie w ciągu dnia z łazienki na dole przez wszystkich domowników, podczas gdy wieczorami stanie się ona oazą relaksu wyłącznie dla rodziców. W przypadku domu parterowego o małym metrażu można też postawić na jedną łazienkę dla 4-osobowej rodziny, jednak w tej sytuacji najlepiej, aby WC było oddzielone i wyposażone w umywalkę.
Jak duża powinna być wygodna łazienka?
W przypadku łazienki połączonej z toaletą jej minimalny metraż powinien gwarantować swobodne poruszanie się po kąpieli, czy to w wannie, czy pod prysznicem, a także wykonywanie innych czynności. Około 8m2 powinno mieć to pomieszczenie, by móc czuć się w nim komfortowo. Łazienka bez sedesu może mieć nawet mniej metrów. Ważne, aby była wygodnie urządzona i wyposażona we wszystkie meble, jakie są potrzebne domownikom do przechowywania łazienkowych drobiazgów.
Łazienki powyżej kilkunastu metrów kwadratowych to raczej opcja luksusowa – dla tych, którzy chcą mieć w nich dużą wannę, oprócz niej również przestronną kabinę prysznicową, bidet, dwie umywalki i sedes. Jednak nie w każdym domu zachodzi potrzeba tak bogatego wyposażenia łazienki. W zbyt dużych pomieszczeniach kąpielowych wcale nie jest wygodnie się poruszać, nie wspominając o dużych kosztach ich urządzenia. Dlatego zaleca się projektowanie łazienek kilkumetrowych – takich, by zmieściło się w nich wszystko, ale nie pozostawało w nich zbyt wiele wolnej przestrzeni.
Wygoda łazienki zależy również od kształtu pomieszczenia. Kwadratową nieco łatwiej urządzić niż tę o wydłużonym, prostokątnym kształcie, lub łazienkę na poddaszu z dużymi skosami. To wszystko pokazuje, że projekt domu z wizualizacją rozmieszczenia poszczególnych mebli i sanitariatów w łazience to coś, w co warto zainwestować, by czerpać jak największe korzyści z użytkowania dobrze urządzonego domu.
Jaka jest minimalna powierzchnia łazienki?
Absolutne minimum metrażu w przypadku łazienki jest takie, aby w środku zmieściła się kabina prysznicowa lub wanna o wybranych rozmiarach i kształcie, sedes oraz umywalka. Toaleta z sedesem i umywalką powinna mieć przynajmniej 1,5-2 m2. Łazienka z prysznicem standardowych rozmiarów, czyli około 1x1m, sedesem i umywalką powinna mieć od 3,5 do 4 m2. Z kolei łazienka z wanną, sedesem i umywalką to konieczność wygospodarowania minimum 5 m2 powierzchni. Dodatkowa umywalka, bidet, czy kabina prysznicowa wraz z osobną wanną, to oczywiście konieczność uwzględnienia ekstra powierzchni zabudowy łazienki. Wanny, kabiny prysznicowe oraz prysznice walk-in, sedesy, bidety i umywalki mają z reguły ustandaryzowane wielkości. Dlatego warto wiedzieć, jaki rodzaj chcemy mieć w swojej łazience i na czym najbardziej nam zależy, zanim wybierzemy konkretny gotowy projekt domu.
Ergonomiczna łazienka – jak rozmieścić sanitariaty?
Nie tylko powierzchnia łazienki ma znaczenie, ale również rozmieszczenie w niej poszczególnych elementów:
- Pomiędzy umywalką a sedesem powinno być około 20 cm odstępu;
- Pomiędzy umywalką a ścianą – minimum 30 cm przerwy;
- Odległość pomiędzy umywalką a kabiną prysznicową powinna wynosić około 30 cm;
- Warto, aby sedes znajdował się w roku łazienki z podajnikiem na papier na bocznej ścianie – w przeciwnym razie należy pomyśleć o wolnostojącym podajniku.;
- Część kąpielowa powinna znajdować się w głębi łazienki;
- Część z umywalką i szafkami łazienkowymi powinna być tuż przy wejściu do łazienki;
- Warto, aby sedes znajdował się gdzieś w głębi, może być także schowany za przepierzeniem;
- Warto wydzielić część gospodarczą z pralką, suszarką i ewentualnymi półkami na chemię gospodarczą i ręczniki przy pomocy ścianki działowej;
Taki sposób rozmieszczenia sanitariatów w łazience sprawi, że wygodnie będzie wejść do niej i tylko przemyć ręce lub skorzystać z toalety, ale także prać czy relaksować się w naprawdę komfortowych warunkach. Odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami gwarantują wygodę korzystania oraz zapewniają właściwą higienę – woda z umywalki nie chlapie do sedesu, ale jednocześnie jego mycie nie jest utrudnione. Kabina do prysznica otwiera się wygodnie na pełną szerokość nie zahaczając o umywalkę czy sedes, ale też nie trzeba robić kilku kroków, by po skorzystaniu z toalety umyć ręce. Odpowiednio rozmieszczona względem ścian umywalka to łatwiejsze mycie dłoni i wykonywanie innych czynności bez uderzania w ściany. Ta ergonomia jest nie do przecenienia w codziennym użytkowaniu łazienki!
Jak najlepiej dobrać liczbę łazienek i toalet w domu?
Podsumowując, aby mieć naprawdę wygodny dom, warto wykorzystać gotowy projekt domu z wizualizacją, w której projektant zadbał o najkorzystniejsze umiejscowienie poszczególnych sanitariatów i dobrał ich ilość oraz sposób usytuowania do liczby mieszkańców, na jaką dom został przewidziany. Warto również pomyśleć o potrzebach swojej rodziny, które każdy inwestor doskonale zna – czy domownicy preferują wannę, czy prysznic? Czy w godzinach porannych wszyscy korzystają z łazienki w tym samym czasie? Ile pięter ma mieć dom? Czy będą w nim mieszkać seniorzy lub osoby niepełnosprawne? Odpowiedzenie sobie na tego typu pytania powinno dać prawidłową odpowiedź – ile łazienek powinno się znaleźć w domu.