Projekty domów z zadaszonym tarasem
Gotowe projekty domów z tarasem zadaszonym cieszą się coraz większym zainteresowaniem
Taras jest bardzo istotnym elementem wykończenia domu wolnostojącego – czy to w mieście, czy na wsi. Bez względu na to, jaki styl domu preferuje inwestor, bardzo dużą rolę będzie w nim odgrywał taras. Projekty domów z zadaszonym tarasem są bardzo charakterystyczne. Kto je wybiera, dlaczego, i jaki jest koszt takiej inwestycji?
Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przeglądając zadaszone tarasy w nowoczesnych projektach?
Taras jest miejscem niejako dołączonym do domu, tworzącym więcej niż balkon wolnej przestrzeni poza domem. To element wykończenia ogrodu, który ma charakter rekreacyjny. Pozwala miło spędzać czas na świeżym powietrzu. Zasadniczo taras jest wygrodzonym kawałkiem ogrodu, najczęściej bez typowej balustrady. Jego charakterystyczną cechą jest po prostu utwardzenie podłoża na zewnątrz. Stanowi niejako „przedłużenie” budynku. Zadaszony taras to taki, który posiada odrębne zadaszenie, lub zadaszenie przedłużone poprzez połać dachową, z której zbudowany dach budynku. Taka konstrukcja tarasu wsparta jest najczęściej na filarach, jednak niektórzy inwestorzy preferują pergole, dzięki którym taras ma bardzo charakterystyczny wygląd i klimat południowej hacjendy.
W jakim domu dobrze sprawdzi się duży zadaszony taras?
Projekty domów z zadaszonym tarasem uwzględniają budynki zarówno parterowe, jak i piętrowe lub z poddaszem. W zależności od wysokości budynku, różna musi być jednak konstrukcja zadaszenia tarasu. W przypadku domów piętrowych z dachem dwuspadowym możliwe jest stworzenie przedłużenia dachu i ułożenia go nad tarasem pod nieco innym kątem, aby spełniał swoją rolę. Dla niektórych budynków korzystniejszym rozwiązaniem będzie wykonanie odrębnego zadaszenia, podobnego jakie wykonuje się do przylegających do bryły garaży.
Gotowe projekty domów z zadaszonym tarasem to często domy parterowe, w których powierzchnia dachu jest większa niż potrzebna do pokrycia powierzchni budynku, i zakrywa również taras. Dzięki dłuższej połaci dachowej możliwe jest zbudowanie domu, którego taras stanowi spójną całość z resztą bryły. Projekty domów z tarasem z zadaszeniem prezentują się bardzo klasycznie i we wszystkich przypadkach świetnie harmonizują z bryłą budynku, a także z jego dachem. Nie wszystkie projekty domów z tarasem zadaszonym są dedykowane dachom czterospadowym. Niektóre z nich bardzo często znajdują się przy domach z dwuspadowym dachem, a nawet z dachem kopertowym. W zależności od kąta nachylenia połaci należy dobrać konstrukcję pokrycia zadaszenia nad tarasem, aby pasowała ona koncepcyjnie do dachu całego budynku.
Czy warto wybrać projekt posiadający taras z zadaszeniem? Jak zmieni się koszt budowy domu?
Wybór gotowego projektu domu z zadaszonym tarasem nie jest jedynie kwestią preferencji inwestora. Należy brać pod uwagę, że w przypadku zadaszonego tarasu koszty realizacji powiększą się o konieczność zbudowania wsporników oraz pokrycia tarasu zadaszeniem na solidnej konstrukcji. Zadaszenie tarasu ma jednak bardzo wiele zalet. Niektórzy inwestorzy nie widzą sensu w tworzeniu tarasu, na którym nie można się będzie poopalać w pełnym słońcu. Inni z kolei preferują cień i nie chcą korzystać z montowania markiz nad tarasem w upalne dni, ani wystawiania parasoli. Dom z tarasem zadaszonym pozwala nieco ograniczyć ilość światła oraz deszczu, które padać będą na duże przeszklenia w salonie, skąd najczęściej wychodzi się na taras. Jednocześnie, duże okna i drzwi pozwolą cieszyć się słońcem przez cały dzień, o każdej porze roku.
Projekty domów z tarasem z zadaszeniem są też bardzo często wybierane, jeśli inwestor chce jak najbardziej ograniczyć niszczenie desek tarasowych poprzez wpływ czynników atmosferycznych. Osłonięcie ich dachem znacząco ogranicza opady deszczu i blaknięcie na słońcu, a także zapobiega zaleganiu śniegu bezpośrednio na deskach zimą. Taka ochrona sprawia, że deski tarasowe zachowują świeżość i dobry stan techniczny na dłużej. Mogą być rzadziej impregnowane, więc inwestor tym sposobem oszczędza na pracach konserwacyjnych tarasu. A zatem budowa zadaszenia tarasu jest inwestycją, która w przyszłości może przynieść nie tyle zyski, co generować oszczędności.
Zalety zadaszonego tarasu w domach parterowych
Domy z tarasem z zadaszeniem są bardzo dobrym wyborem, jeśli poszukuje się miejsca na świeżym powietrzu, które jednocześnie doskonale chroni przed deszczem. Nawet drobny letni deszczyk jest w stanie zepsuć przyjemne towarzyskie spotkanie przy grillu na tarasie, jeśli zgasi grilla. Zadaszenie jest więc świetnym pomysłem, aby móc kontynuować swoje przyjęcia nawet pomimo pogorszenia się pogody. Jeśli plan domu z zadaszonym tarasem uwzględni to, aby dom wybudowano od strony zachodniej lub południowego zachodu, wówczas możliwe będzie korzystanie z pełnego spektrum oświetlenia aż do wieczora. Jednocześnie słońce nie będzie tak przykre i palące, a także nie będzie wpadało do środka budynku przez okna w salonie.
Na zadaszonym tarasie z powodzeniem można urządzać przyjęcia, relaksować się na leżaku z drinkiem w ręku, czytać książki, czy przesadzać kwiatki. Jest to również dobre miejsce do trzymania roślin doniczkowych, które wymagają takich właśnie specyficznych warunków do wzrostu.