Projekty domów do 100 m2
Ciasne, ale własne 100 m2. Zobacz nasze projekty domów jednorodzinnych do stu metrów.
Współczesne rodziny nie są zbyt liczne, za to stawiają na niezależność od starszych pokoleń. Oznacza to, że zamiast dużych i wielopokoleniowych szeregowców coraz częściej stawia się na budowę małych domów do 100 m2, pozwalających na samodzielność, a ograniczających koszty budowy własnego gniazdka do minimum. Młodzi ludzie zakładający rodzinę pragną jak najszybciej uniezależnić się od rodziców i teściów. W perspektywie długofalowej inwestycji interesują ich raczej jednorodzinne domy, niż mieszkania w blokach. Projekty małych domów to połączenie wydatków niewiele większych niż na kupno mieszkania w mieście, z niezależnością i wygodnym dostępem do własnego ogródka czy prywatnego garażu.
Ile m kw. potrzebuje współczesna 3-4 osobowa rodzina?
Najczęściej preferowany model rodziny średniozamożnej to 2+2. Taka rodzina potrzebować będzie osobnych, około dziesięciometrowych pomieszczeń przeznaczonych na dwa pokoje dziecięce i sypialnię rodziców, mniej więcej dwudziestometrowego salonu, a także około 30 m2 powierzchni na kuchnię, łazienkę, pomieszczenie gospodarcze i korytarz. Zakładając plan postawienia domu z garażem, 100m2 jest to wystarczający metraż, aby wybudować przestronny, a jednocześnie niedrogi w utrzymaniu mały dom jednorodzinny do 100m2. Mniejsze, trzy- lub dwuosobowe rodziny mogą zadowolić się jeszcze mniejszą powierzchnią, nawet do 40m2, która w zupełności zaspokoi potrzebę posiadania niewielkiej, ale własnej i taniej w utrzymaniu posesji. Projekty małych domów są korzystne pod względem utrzymania dla rodzin z dorastającymi dziećmi, które prawdopodobnie w niedługim czasie opuszczą rodzinne gniazdo.
Ile kosztuje dom do 100m2? Przegląd projektów domów z kolekcji Domista.pl - wady i zalety.
Gotowy projekt domu do 100m2 to koszt około 2-3 tysięcy złotych. Oczywiście to nie wszystko - do ceny projektu inwestor powinien doliczyć także koszt budowy domu oraz jego wykończenia. W przypadku budowy naprawdę małego budynku, o powierzchni użytkowej powyżej 40m2, łączny koszt budowy systemem zleconym wyniesie około 180 tys. zł. Rzecz jasna, im większa powierzchnia użytkowa, tym wyższy koszt. Budując się na własnej działce, otrzymanej na przykład w spadku lub darowiźnie, inwestor jest w stanie ponieść całkowity koszt budowy w kwocie równej, lub tylko niewiele większej niż cena mieszkania z drugiej ręki o podobnej powierzchni, w średniej wielkości mieście.
Jaki projekt domu o powierzchni do 100 m2 wybrać?
Pracownie architektoniczne dają obecnie bardzo szeroki wybór gotowych projektów małych domów, dzięki czemu nie ma potrzeby tworzenia projektu od zera. Inwestorzy, którzy poszukują oszczędności na każdym etapie budowy, powinni skłonić się w kierunku gotowych projektów domów do 100m2. Są to projekty małych domów o powierzchni 100m uwzględniające wszelkie potrzeby przeciętnej rodziny, a także możliwości osadzenia domu na różnych typach działki. Niewielkie domy będą idealnym rozwiązaniem, gdy mamy do dyspozycji małe parcele, szczególnie te zlokalizowane w mieście, gdzie nie ma dużych możliwości rozbudowania się pod względem powierzchni. Decydując się na niewielki dom, o powierzchni użytkowej do 50m2 możemy zrobić bardzo dobry krok ku własnemu, wygodnemu mieszkaniu. Dobrze jest jednak zastanowić się nad projektem domu z podpiwniczeniem, które jest rozwiązaniem pozwalającym zwiększyć ergonomię użytkowania domu, a przy okazji powiększyć możliwości zagospodarowania domu na własny użytek. Gotowe projekty uwzględniają również piwnice, garaże, a także tarasy i poddasza. Będą to idealne plany architektoniczne niewielkich domów do 100 m2, które pozwolą cieszyć się zaletami posiadania własnego lokum z miejscem do garażowania, miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu, czy z możliwością zagospodarowania dodatkowej przestrzeni w piwnicy lub na poddaszu, a jednocześnie nie nadszarpną budżetu przeznaczonego na budowę. Projekty indywidualne dedykowane są osobom, które skłonne są dopłacić nieco więcej projekt, aby tylko postawić dom swoich marzeń, dostosowanych pod konkretną wizję. Wybrać je powinni inwestorzy, którzy nie znaleźli spośród gotowych projektów domów małych niczego, co w stu procentach spełniałoby ich oczekiwania.
Co może ułatwić podjęcie decyzji o wyborze projektu domu wolnostojącego do 100m?
Skomplikowany kształt dachu, duże ilości przeszkleń, wykusze i inne elementy podnoszące estetykę domu, mogą wpłynąć na podniesienie kosztów budowy. Pragnąc zbudować swoje własne gniazdko, dobrze jest kierować się faktycznymi potrzebami, a nie modą, czy chęcią posiadania jak największej przestrzeni. Gotowy projekt domu 100 m dobrze jest wybrać w wersji skromniejszej, ale dzięki temu mniej kosztownej w realizacji, a także łatwiejszej w utrzymaniu. Dobrym wyborem będzie projekt domu z piwnicą - nieco droższy w realizacji, ale za to pozwalający zredukować powierzchnię użytkową domu do niezbędnego minimum. Różnego rodzaju promocje na gotowe projekty architektoniczne będą z pewnością czynnikiem, który pomoże obniżyć cenę realizacji marzeń o własnej posesji. Warto również zwrócić uwagę na aspekty praktyczne użytkowania domu, czyli głównie oszczędność eksploatacji. Projekty małych domów zazwyczaj uwzględniają ekonomię użytkowania, dlatego są dedykowane osobom o ograniczonym budżecie na budowę oraz utrzymanie domu.