Projekty domów z garażem jednostanowiskowym

Projekty domów z garażem jednostanowiskowym

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu posiadający garaż jednostanowiskowy?

Parkowanie auta we własnym garażu, zawsze wolnym i dostępnym tylko dla Ciebie, to luksus, który stanie się codziennością, gdy pozwolisz sobie na dom z garażem jednostanowiskowym. Budując się, warto postawić niewielki garaż, nawet gdy nie posiada się aktualnie auta – ten stan rzeczy może się zmienić, a wtedy garażowanie stanie się pożądane!

Kto powinien się zdecydować na dom z garażem jednostanowiskowym?

Projekty domów z garażem 1-stanowiskowym dedykowane są głównie małym rodzinom, którym do codziennego funkcjonowania w zupełności wystarczy jeden samochód. Jednak oczywiście nie jest to regułą. Dom z garażem na 1 samochód może też być dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy posiadają dwa wozy, ale jednego z nich nie potrzebują garażować lub nie lubią tego robić – wolą, by auto stało na podjeździe, gotowe do wyruszenia w drogę. Dom z garażem jednostanowiskowym może również być dobrym pomysłem dla tych, którzy dopiero planują kupno auta, lub nawet nie planują, ale chcą mieć pomieszczenie, które przyda się, gdy odwiedzi ich ktoś z samochodem, lub w którym można przechowywać rowery. Wynika to z prostej kalkulacji kosztów oraz formalności.

Koszty budowy domu z pojedynczym garażem

Jeśli wybierzemy projekt domu z garażem na 1 samochód, różnica w cenie takiego projektu w porównaniu z projektem domu bez garażu, będzie znikoma lub wręcz zerowa. Mając w ręku taki projekt, garaż 1-stanowiskowy będzie spójny i dobrze wkomponuje się w resztę koncepcji domu. Ewentualne późniejsze dobudowanie garażu o powierzchni poniżej 35m2 nie będzie wiązało się z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszeniem tego faktu do odpowiedniej instytucji. Jednak postawienie takiego garażu przy domu, nieuwzględnionego w projekcie architektonicznym, będzie skutkowało zaburzeniem proporcji i spójności całego budynku.

Jeśli chodzi o koszty, późniejsze dobudowanie garażu może się okazać nawet kosztowniejsze, niż postawienie go za jednym zamachem razem z domem. Wówczas inwestor ponosi tylko koszty dodatkowych materiałów budowlanych, i ewentualnie bramy garażowej. W przyszłości eksploatacja garażu nie będzie generowała większych dodatkowych kosztów, ponieważ garaże zwykle są nieogrzewane, zużywany w nich jest jedynie prąd, i to okazjonalnie. Garaż przylegający do domu stanowić będzie dodatkową naturalną izolację cieplną dla budynku, co może być jednym z argumentów przemawiających za decyzją o wyborze projektu domu z garażem na jedno auto.

Jakie projekty domów jednorodzinnych uwzględniają jednostanowiskowy garaż?

W obecnych czasach posiadanie własnego środka transportu jest niejako standardem, dlatego też dom z garażem jednostanowiskowym jest jednym z najczęściej wybieranych przez inwestorów rodzajów budynków mieszkalnych. Spośród domów tego typu dostępne są projekty domów z dachem dwuspadowym, wielospadowym, czterospadowym – budowa garażu przylegającego do domu w znaczącej większości przypadków nie wpływa na konieczność zastosowania konkretnego poszycia dachowego. Bardzo często garaże pokrywane są tą samą połacią dachu, co reszta budynku, lub tworzone są specjalne pokrycia dachowe dla garaży, uwzględniające ich odmienne rozmiary. Znajdziemy też gotowe projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym, domów piętrowych, jednorodzinnych czy wielorodzinnych, z dostosowanym garażem na 1 samochód. Większość gotowych projektów domów posiada plan garażu.

Garaże 1-stanowiskowe mogą być w różny sposób wkomponowane w bryłę budynku. Najpopularniejsze są garaże stanowiące integralną część domu, jednak spotkać też można garaże wysunięte, cofnięte w głąb budynku, usytuowane w piwnicy – w przypadku domów zbudowanych na małych działkach, lub nawet garaże wolnostojące. Wybór odpowiedniego projektu domu z jednostanowiskowym garażem jest kluczowy dla utrzymania odpowiedniej estetyki domu i jego funkcjonalności.

Estetyka domów z garażem jednostanowiskowym – domista.pl

Domy z garażem na 1 samochód zwykle mają niesymetryczny kształt, który wymusza usytuowanie garażu na przykład na jednym z ramion litery L, na planie której zbudowany jest dom. Jednak estetyka takiego domu zależy tak naprawdę tylko od dobrego projektu. Niektóre projekty zakładają schowanie garażu do piwnicy, dzięki czemu dom zyskuje na symetrii. Inne z kolei eksponują go maksymalnie do przodu, by garaż mógł stanowić jak najbardziej funkcjonalne pomieszczenie, dostępne od razu po wjeździe na posesję. W przypadku niektórych budynków dom zyskuje na symetrii właśnie dzięki umiejscowieniu wjazdu do garażu w nietypowy sposób. W nowoczesnych domach z płaskim dachem garaż stanowi odrębną część wystroju całego domu. Jego kubatura odstająca od budynku w sposób zamierzony zaburza symetrię i sprawia, że dom nabiera bardziej modernistycznego, awangardowego charakteru.

Projekty domów z garażem jednostanowiskowym są niezwykle popularne i chętnie wybierane przez inwestorów. W czasach, gdy auto jest potrzebne każdemu, bez względu na miejsce zamieszkania, taki projekt budynku sprawdzi się zarówno na posesjach miejskich, jak i na wiejskich posiadłościach. Zdecydowanie warto dokonać wyboru domu z takim garażem dla własnego komfortu i utrzymywania swojego pojazdu w jak najlepszym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.