Projekty domów z dachem kopertowym

Projekty domów z dachem kopertowym

Jaki projekt domu jednorodzinnego z kopertowym dachem wybrać?

Dach kopertowy jest konstrukcją szczególną, która daje dużo możliwości aranżacyjnych przestrzeni pod zadaszeniem. Dużo zależy od projektu domu, kąta nachylenia dachu, a także zastosowanej więźby dachowej. Na etapie wyboru kształtu swojego przyszłego domu warto oprzeć się o nowoczesne plany architektoniczne, które zagwarantują maksimum przestrzeni przy minimalnym nakładzie kosztów i czasu wykonania takiego zadaszenia.

Czym charakteryzuje się dach kopertowy?

Patrząc na taki dach z lotu ptaka, można odnieść wrażenie, że jego krawędzie styku skośnych powierzchni przypominają kopertę. Jest to klasyczny dach czterospadowy, którego powierzchnie boczne stykają się ze sobą w kalenicy. Zazwyczaj dachy tego rodzaju są montowane na planie prostokąta – z dwiema połaciami szerszymi w kształcie trapezu i dwiema prostokątnymi. Dachy kopertowe są z reguły zarezerwowane dla domów wolnostojących, najczęściej wykorzystuje się projekty domów z dachem kopertowym w przypadku budynków parterowych, jednak nie jest to regułą. Dla budynków o klasycznej, prostej bryle taki rodzaj pokrycia dachowego będzie dobrym rozwiązaniem i pozwoli na usytuowanie domu w każdym otoczeniu, przy pełnej dowolności aranżacyjnej elewacji, ogrodu, czy wszelkich innych form otoczenia. Kopertowy dach tworzy się przeważnie wykorzystując konstrukcję płatwiowo-kleszczową, natomiast do jego pokrycia używa się tradycyjnych dachówek lub gontu, możliwe jest również zastosowanie płytek cementowo-włóknistych.

Aranżacja przestrzeni pod dachem kopertowym

Domy z dachem kopertowym są bardzo efektowne z zewnątrz, jednak nieco trudne do zaaranżowania przestrzeni pod dachem. Świetnie nadają się do stworzenia klimatycznego poddasza. Wiele zależeć będzie od inwencji inwestora, a także kąta pochylenia takiego dachu. Gotowe projekty domów z dachem kopertowym zakładają urządzenie na poddaszu wygodnego strychu lub strefy sypialnianej. Jest to najlepszy sposób na zagospodarowanie wolnej przestrzeni, która może stać się przyjemnym, a także niezwykle klimatycznym miejscem, stwarzającym doskonałe warunki do wypoczynku lub pracy kreatywnej.

Rezygnując z tradycyjnej więźby dachowej na rzecz gotowych prefabrykatów szkieletu dachu, można zrezygnować ze słupów podporowych i zyskać dodatkową, łatwiejszą do aranżacji przestrzeń. Dla wielu inwestorów jednak, to właśnie te słupy tworzą klimat prawdziwego, tradycyjnego poddasza, i stąd duże zainteresowanie projektami domów z dachem kopertowym.

Kto powinien zdecydować się na dach kopertowy?

Jak każdy gotowy projekt domu, również i ten z taki specyficznym dachem znajduje swojego nabywcę, i to niejednego. Głównym adresatem oferty takich projektów kopertowych dachów są inwestorzy, którzy dysponują sporą działką i możliwością zdecydowania się na wygodny, przestronny dom parterowy. Dla tego typu domu dodatkowa, choć niewysoka i nieustawna przestrzeń na poddaszu, może być dużym atutem. Taką kondygnację można wykorzystać na przykład jako przestronną bawialnię dla dzieci, lub pomieszczenia dla gości, a nawet dodatkowy salon lub pracownię, gdzie można w ciszy, bez odgłosów reszty domu, popracować i pokontemplować wpatrując się w niebo przez okna połaciowe.

Nie bez znaczenia są również możliwości budowy na danym terenie. Jeśli projekt architektoniczny zakłada budowę domu z kalenicą równolegle ustawioną do drogi, zwykle jest to zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Taki dom bardzo efektownie wpisuje się w estetykę każdej okolicy – zarówno tej z budynkami wielorodzinnymi, jak i nowoczesnymi lub budowanymi w stylu klasycznym. Dach czterospadowy typu koperta opiera się na planie prostokąta, co daje możliwość postawienia budynku z takim pokryciem na działkach węższych, na przykład zwróconych wejściem w stronę drogi dojazdowej. Dzięki temu cały budynek będzie pięknie wyeksponowany od frontu.

Szeroki wybór gotowych projektów z dachem kopertowym

Gotowe projekty domów z kopertowym dachem to duża gama planów, wśród których każdy inwestor znajdzie coś w sam raz dla siebie i dla swojej rodziny. To nie tylko duże domy powyżej 200m2, ale również domy piętrowe oraz te z poddaszem użytkowym lub strychem, o powierzchni średniej do 150m2 oraz mniejsze – do 100m2 dedykowane mniejszym rodzinom. Domy z kopertowym dachem mogą posiadać przestronne otwarte kuchnie, kuchnie połączone z salonem, a także podział na strefę dzienną i nocną (tę zlokalizowaną właśnie na poddaszu). Do domów przylegać mogą garaże jedno- lub dwustanowiskowe, mogą one być częścią domu, pomieszczeniem „przyklejonym” do niego jedną ze ścian, lub zlokalizowanym w piwnicy.

Projekty domów parterowych z dachem kopertowym są nie tylko piękne i gustowne, ale także funkcjonalne. Dolna kondygnacja jest niezwykle wygodna pod względem aranżacji, dostarcza wielu możliwości potencjalnemu inwestorowi. Kopertowy dach również pod względem praktycznym jest bardzo dobrym rozwiązaniem – umożliwia samodzielne oczyszczanie się połaci ze śniegu, daje też wiele możliwości wyboru gdy chodzi o rodzaj pokrycia dachowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.