Projekty domów z antresolą

Projekty domów z antresolą

Jaki projekt domu z antresolą wybrać?

Domy z antresolą cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób, które marzą o tym, by ich przyszłe wymarzone gniazdko miało choć odrobinę niekonwencjonalny charakter. Takie domy często przypominają nowoczesne hollywoodzkie wnętrza, które można zaobserwować choćby w niektórych filmach. Dają wrażenie nowoczesności, luksusu i pewnego rodzaju artystycznej awangardy. Ze strony funkcjonalnej pozwalają natomiast zwiększyć przestrzeń wewnątrz budynku.

Antresola w domu jednorodzinnym – jak wykorzystać wysoki sufit w salonie w projektach domista.pl?

Antresola to wyjątkowy sposób na podniesienie funkcjonalności wnętrza i stworzenie w domu dodatkowej przestrzeni. Czasem nazywa się antresole "wewnętrznym balkonem", co wydaje się być dobrym określeniem. Dawniej antresole były domeną mieszkań w kamienicach, które charakteryzują się bardzo wysokimi stropami. Mając tak dużą wysokość wnętrza trudno jest nie wykorzystać dodatkowego metrażu na ścianach, by zwiększyć ilość miejsca do pracy lub wypoczynku w mieszkaniu o stosunkowo małej powierzchni użytkowej. Wtedy antresola była więc sposobem na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni w domu. Dziś jest sposobem na dodanie wnętrzu uroku i charakteru awangardy, a przy tym – zyskanie dodatkowej powierzchni, niewielkim nakładem kosztów.

Dom z antresolą to zwykle część dolnej kondygnacji o bardzo wysokim stropie, gdzie w miejscu powyżej pierwszej kondygnacji zainstalowano dodatkową przestrzeń, zwykle o rozmiarach szerszego balkonu. Taka antresola może mieć charakter zamknięty lub otwarty – może posiadać jedynie przeszkloną balustradę lub być zabudowana ścianką, tak aby nie było widać jej z dolnej kondygnacji. Zabudowana antresola daje możliwość stworzenia klimatycznej sypialni z połączeniem schodami z salonem, z kolei antresola z balustradą to sposób na stworzenie klimatycznego miejsca do pracy – na przykład pod oknem dachowym, z którego będą na biurko padać promienie światła, miejsce do tworzenia sztuki – na przykład dla artysty malarza, czy miejsce na wygodną sofę i biblioteczkę, gdzie domownicy będą mogli oddawać się rozkoszy czytania książek. Taką niewielką dodatkową przestrzeń można bardzo ciekawie wykorzystać, i zdecydowanie warto to zrobić wybierając dobry projekt domu z antresolą.

Kto powinien zainteresować się projektami domów z antresolą? Charakterystyka, wady oraz zalety.

Projekty domów z antresolą to zwykle te o nietypowej kubaturze, z ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, które nie pozostawiają złudzeń, że dom jest wyjątkowy, a jego wnętrze musi być niebanalne. Są to zatem projekty budynków dla osób odważnych, które nie przepadają za utartymi schematami i marzą o ciekawym sposobie na zagospodarowanie wnętrza w domu z wysokim sufitem. To również propozycja dla artystów, marzycieli i romantyków, którzy chcieliby w swoim nowym domu mieć zaciszne miejsce do pracy, czytania, relaksu lub twórczości, niekoniecznie w zamkniętym, odrębnym od reszty domu pomieszczeniu.

Koszty budowy, które uwzględnia projekt domu z wysokim stropem nie są dużo wyższe, niż w przypadku budowy domu z klasycznym sufitem. Z reguły projekty domów z antresolą to takie, w których otwartą, wyższą przestrzeń uwzględnia się tylko w salonie. Tylko w tym jednym z pomieszczeń okna są dużo większe, wpuszczają więcej światła, a przy tym tworzą specyficzny klimat otwartego, przestronnego i rozświetlonego pokoju do wypoczynku. Pozostała część dolnej kondygnacji ma stropy normalnej wysokości, jest również poddasze lub drugie pełne piętro, na którym można również urządzić komfortowe sypialnie dla domowników.

Które projekty tanich domów uwzględniają antresolę?

Projekty domów bez sufitu w salonie to zazwyczaj awangardowe plany nowoczesnych domów z poddaszem użytkowym lub piętrowych – tylko dzięki dodatkowej kondygnacji możliwe jest wygospodarowanie wyższej przestrzeni. To domy o niespecyficznej bryle, choć zdarzają się wśród nich te o prostych kształtach, lecz o zaskakująco przestronnym wnętrzu. To zarówno projekty domów z dachem dwuspadowym, jak i cztero- lub wielospadowym oraz z dachem płaskim. Oczywiście projekty uwzględniają też garaż jedno lub dwustanowiskowy, by budynek mógł cieszyć się nie tylko specyficznym charakterem, ale także funkcjonalnością i wygodą dla jego domowników.

To wspaniałe projekty małych domów, w których dzięki antresoli udaje się wygospodarować dodatkowe miejsce do pracy, wypoczynku lub sypialnię. Z reguły domy z wysokim sufitem są sposobem na powiększenie powierzchni salonu, wygospodarowanie w nim dodatkowej przestrzeni, której tak bardzo brakuje w projektach niewielkich budynków. Wśród projektów domów z wysokim salonem można znaleźć zarówno te ultranowoczesne z płaskim dachem i abstrakcyjną kubaturą, jak i w stylu klasycznym, z dachem dwuspadowym o niewielkim kącie nachylenia i niezwykłej symetrii, w którą wysoki strop salonu wpisuje się idealnie, i stanowi serce całego domu.

Decydując się na budowę nowoczesnego, nietypowego domu, warto wziąć pod uwagę plany domów z antresolą, które są niezwykle jasne, wygodne i dają ciekawe możliwości aranżacyjne. Z pewnością wszyscy domownicy będą czuć się w takim domu komfortowo, spędzając wspólnie czas w salonie z widokiem na pięknie urządzoną antresolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.