Projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych

Na co warto zwrócić uwagę wybierając projekt małego domu energooszczędnego?

Eksploatowanie domu w taki sposób, by był on ciepły, wygodny i przytulny, a jednocześnie nie generował wysokich kosztów utrzymania, jest nie tylko kwestią oszczędności gospodarza. Dużo zależy też od projektu domu i od tego, czy na etapie projektowania zostały uwzględnione rozwiązania techniczne, które mają na celu minimalizować koszty użytkowania w przyszłości. Projekty domów energooszczędnych to zdecydowanie coś, czym powinni się zainteresować inwestorzy, którzy myślą o domu w kategoriach swobody jego użytkowania bez strachu o wysokie rachunki.

Charakterystyka jednorodzinnych budynków energooszczędnych wg standardu WT 2021 czyli co wyróżnia nowoczesne projekty domów?

Przewaga domu jednorodzinnego nad mieszkaniem w bloku jest oczywista. Własny dom to rozwiązanie, które pozwala płacić tylko za faktyczne zużycie energii oraz przeprowadzone działania, bez płacenia co miesiąc czynszu do administracji. Parterowy dom energooszczędny generuje najmniejsze konieczne opłaty za energię elektryczną, gaz oraz ogrzewanie, poprzez wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jeszcze kilka lat temu domy energooszczędne z pompą ciepła były nieco droższe od budowanych metodami klasycznymi, średnio o 6-10%.

Obecnie ta różnica kształtuje się na poziomie 3-5%, za to konsumpcja energii w takich domach jest nawet 5-krotnie niższa, niż w budynkach tradycyjnych! Inwestor, który decyduje się na projekt domu energooszczędnego pragnie nie tylko budować tanio, ale również tanio użytkować dom, aby jego wydatki na prąd, gaz lub ogrzewanie zimą nie były dużo wyższe niż opłaty w bloku mieszkalnym, bo tylko takie budownictwo współcześnie ma sens. Na rynku projektów energooszczędnych domów do 100 m2 liczą się obecnie nie tylko domy pasywne, których technologia budownictwa pozwala na korzystanie w maksymalnym stopniu z zasobów naturalnych, lecz także domy z wentylacją mechaniczną, które pozwalają na odzysk ciepła.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obowiązkowa podczas wyboru projektu domu energooszczędnego.

Stawiając dom, inwestor powinien pomyśleć nie tylko o wpuszczaniu do domu słońca, które zapewni oświetlenie i ogrzewanie przez długi czas, zmniejszając wydatki na prąd i ogrzewanie. Powinien także zwrócić uwagę na domy z wentylacją mechaniczną, pozwalającą na rekuperację powietrza, która jest zasadniczym elementem oszczędzającym energię, a przy okazji ogranicza zużycie zasobów środowiska.

Projekty domów energooszczędnych z rekuperacją to sposób na oszczędzanie pieniędzy, połączony z troską o dobro naszej planety. Wskazane jest, aby wziąć pod uwagę ochronę środowiska przy budowie domu, szczególnie że to rozwiązanie z roku na rok jest coraz tańsze, a przy tym bardziej dostępne. Rekuperacja w domu jednorodzinnym ma ogromny wpływ na utrzymanie ciepła i wilgoci w domu na właściwym poziomie.

Wentylacja grawitacyjna stosowana w tradycyjnym systemie budownictwa nie sprawdza się w domach energooszczędnych, ponieważ może prowadzić nawet do 50-procentowych strat ciepła, na co inwestor nie może sobie pozwolić, gdyż takie straty mijają się z ideą oszczędzania energii w domu. Nowoczesny projekt domu energooszczędnego z rekuperatorem jest nieco bardziej skomplikowany, ale daje oczekiwane, wymierne rezultaty.

Standard domu energooszczędnego budynek może uzyskać wyłącznie posiadając system wymiany powietrza z odzyskiem ciepła, pozwalający na znaczne zminimalizowanie strat ciepła przez wentylację. O właściwe projekty energooszczędnych domów na wąską działkę z rurami wymieniającymi powietrze należy się postarać już na etapie planowania budowy. Późniejsza przebudowa istniejącego już budynku na taki, który spełniać będzie wymogi rekuperacji, niestety jest kosztowna, pracochłonna, a w efekcie – nieopłacalna.

Dlaczego parterowe domy niskoenergetyczne i pasywne są tanie w eksploatacji? 1500 zł rocznie za ogrzewanie.

Gotowe projekty domów energooszczędnych powinny opierać się nie tylko na systemach pasywnych. Pozwalają one zabezpieczyć straty ciepła przez właściwe rozmieszczenie pomieszczeń wymagających wyższej temperatury od strony południowej, a tych chłodniejszych, stanowić będą bufor chroniący cieplejszą część domu przed wychłodzeniem, od strony północnej. Projekt taniego w budowie i utrzymaniu domu powinien też uwzględnić skoncentrowany, umieszczony jak najściślej węzeł sanitarny (czyli łazienka, kuchnia, pralnia i kotłownia w bliskim sąsiedztwie). To nie tylko oszczędność materiału i robocizny przy kładzeniu rur, ale również generowanie mniejszych kosztów ogrzewania wody. Cyrkulacja ciepłej wody jest wówczas ograniczona do minimum, co pozwala na kolejne oszczędności.

Co wyróżnia projekty domów energooszczędnych z poddaszem użytkowym w kolekcji domista.pl?

Aby projekt domu mógł osiągnąć standard energooszczędnego, powinien uwzględniać wielkość i kształty bryły, montaż instalacji sanitarnych, a w szczególności węzła wodno-kanalizacyjnego, a także instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, oraz wykazywać istotne, dające się zmierzyć oszczędności. Od 2017 i 2021 roku projekty jednorodzinnych domów energooszczędnych muszą spełniać dwa kryteria, aby można było zbudowany według nich budynek uznać za energooszczędny. Nie mogą zostać przekroczone: współczynnik przenikalności ciepła dla przegród zewnętrznych budynku, a także dopuszczalna wartość wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Korzystny dla inwestora projekt budynku energooszczędnego powinien po wdrożeniu planu w życie generować przede wszystkim oszczędności dla jego budżetu przeznaczonego na utrzymanie domu jednorodzinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *